A bazsalikom (Ocimum basilicum) valószínűleg az egyik legismertebb és legnépszerűbb fűszernövény, amely a legtöbb konyhában megtalálható.
Sok olasz étel, például paradicsomszósz, tészta, pesto vagy pizza nehezen képzelhető el bazsalikom nélkül. Azonban nem csak fűszernövényként, hanem számos betegség elleni gyógynövényként is használják.
A bazsalikom előfordulása és rendszerezése
A bazsalikom eredete és előfordulása
A bazsalikom eredetileg Afrika és Ázsia trópusairól származik. Ma a növény szinte a világ minden részén megtalálható, és ennek megfelelően termesztik.
A bazsalikom osztályozása
A bazsalikom a menta családjába vagy a Nepetoideae alcsaládjába tartozik, és olyan gyógynövényekkel rokon, mint a rozmaring és a zsálya.
A bazsalikom nemzetség meglehetősen fajgazdag, több mint 60 fajjal. Az általunk jól ismert bazsalikom (Ocimum basilicum) mellett viszonylag jól ismertek még a görög bazsalikom (Ocimum minimum) és az indiai bazsalikom (Ocimum sanctum) fajtái.
Más típusú bazsalikom, mint például a Tulsi (indiai bazsalikom) külön fajnak számít, és teljesen más hatóanyag-spektrummal rendelkezik, mint a valódi bazsalikom.
A bazsalikom jellemzői
A bazsalikom egy tipikus lágyszárú növény, amely 20-60 cm magasra nő. Természetes környezetében a bazsalikom általában évelő, de az időjárási viszonyok miatt általában csak egynyári.
A népszerű konyhai fűszernövény gyakran meglehetősen mély és keskeny gyökereket képez, amelyek színe világosbarna és sötétbarna lehet.

Levelei
A bazsalikom levelei tojás alakúak, és sok más fűszernövényhez képest vizuálisan nagyon jellegzetesek.
A levelek felülete sok bazsalikom fajtánál enyhén felfelé ívelt. A levelek fajtától függően akár 6 cm hosszúra és 4 cm szélesre is megnőhetnek.
Az összetéveszthetetlen és jellegzetes illatot a levelek számos olajmirigye bocsátja ki. Ezek tartalmazzák az illóolajokat, amelyek az elpárologtatás révén illatként érzékelhetők.
Jó körülmények között a növény nagyon jól bokrosodhat.
Virágzás
A bazsalikom elsősorban június és szeptember között virágzik, és viszonylag nem feltűnő virágokat alkot. A virágok általában fehértől halványrózsaszínig terjednek és szimmetrikusak (zigomorf).
Egyes alfajok azonban vörös vagy vöröses virágokat is képeznek.
Gyümölcsök és magvak
Amikor a gyümölcs beérik, a virágok a növénycsalád tipikus terméseivé fejlődnek, amelyek mindegyike tartalmaz egy magot. A magok kicsik, fekete színűek és kerekdedek.
Bazsalikom ültetése, gondozása
A bazsalikom kedvelt konyhai növény, amelyet a kertben, az erkélyen vagy akár az ablakpárkányon is termeszthetünk. A bazsalikom gondozása fajtától függően viszonylag könnyű, ha figyelembe vesszük a hely preferenciáit.
Ültetési és gondozási utasítások:
- Fekvése és elhelyezkedése: napos, széltől védett
- Ültetési helyek: kert, magaságyás, erkély, ablakpárkány, gyógynövényspirál
- Talaj: tápanyagban gazdag, vízáteresztő, mérsékelten nedves
- Mészszükséglet: közepes
- Ültetési távolság: 25 cm (sortávolság)
- Tápanyagszükséglet: mérsékelten-enyhén megnövekedett
- Alkalmas műtrágyák: komposzt, szerves ásványi folyékony műtrágyák
- Vízigény: mérsékelten-enyhén megnövekedett
- Szaporítás: magvakkal
- Teleltetés: Az évelő fajtákat vigyük be beltérbe
Hely és talaj
A bazsalikom napos, meleg és védett helyet igényel. A mediterrán mentacsalád előszeretettel nő tápanyagban gazdag és vízáteresztő talajokon.
Az agyagos talajon történő csodálatos növekedés érdekében tanácsos a bazsalikom helyét adalékokkal lazítani. Ide különösen alkalmas a földbe kevert habkő kavics.
Ültetés
A bazsalikommagot 20-25°C körüli hőmérsékleten, tálban vagy üvegedényben termesztjük. A bazsalikom csírázásához fényre van szüksége, ezért a magokat csak rövid ideig szabad a földbe nyomni.
A talajnak mindig enyhén nedvesnek kell lennie. A bazsalikom ültetési távolsága körülbelül 25 cm legyen a másik növénytől, mivel nagyon bokrosodhat.
Ügyelni kell arra, hogy a magok és a talaj ne legyen túl nedves, különben gyorsan penész alakulhat ki.
Öntözni is érdemes szórópisztollyal, mert a kényes palánták eleinte nagyon labilisak. A csírázási idő körülbelül 7-14 nap.
Gondozás
A bazsalikomot ritkán kell a szabadban trágyázni, ha a talaj tápanyagban gazdag, és előzetesen komposzttal keverték.
Cserepes növény esetében körülbelül 4 hetente tanácsos trágyázni. Jól megfelelnek a kereskedelemben kapható gyógynövény-műtrágyák vagy az alacsony foszfortartalmú szerves folyékony műtrágyák.
Vízigény
A bazsalikom nagyon sok vizet igényel a nyári hónapokban. A talajnak soha nem szabad teljesen kiszáradnia, mert előfordulhat, hogy a növények nem tudnak teljesen felépülni, vagy nemkívánatos módon virágzási fázisba léphetnek.
Ha lehetséges, a talaj legyen mindig enyhén nedves, de ne legyen túl nedves. A túl sok nedvesség a bevizesedésig növényi betegségek kialakulásához vezet, egészen a gyökérrothadásig.
Betegségek és kártevők
A bazsalikom néha egy kicsit több figyelmet igényel, mint más gyógynövények. Az olyan gondozási hibák, mint a gyakori öntözés, gyakran gyökérrothadás kialakulásához vezetnek, ami gyakran azt jelenti, hogy a növényt ártalmatlanítani kell.
A levél szélen sárgás-barnás vagy kiszáradt barnás foltok gyakran Szeptóriás gombás fertőzést jeleznek. Ezután a megfelelő leveleket el kell távolítani a levél tövéig.
Gyakori fertőzés esetén hasznos lehet a talajcsere. Ha a bazsalikom a szabadban nő, a csigák megfertőzhetik a gyógynövényt.
Gyógynövényként
A bazsalikomot alkalmanként gyógynövényként is használják. Mindenekelőtt a puffadás enyhítése, a torok- és megfázás enyhítése, valamint a láz és a stressz elleni szernek számít.
A bazsalikom ősidők óta ismert gyógynövény, és számos betegség kezelésére használták. Az egészségügyben a gyógynövényt hallásproblémák, hányinger ellen, valamint „szülés utáni” gyógymódként használták.
Külsőleg a bazsalikomot általában a szemölcsök és bőrrepedezések kezelésére alkalmazták.
A mai természetgyógyászatban a bazsalikomot ritkán használják. Ez részben annak köszönhető, hogy léteznek lényegesen jobb és hatékonyabb gyógynövények.
A bazsalikomlevél azonban sokféle összetevőt tartalmaz, beleértve például a linaloolt és a kámfort.
Ezek az összetevők többek között a következő hatásokat mutatják szervezetünkön:
- hipotenzív
- antioxidáns
- gyulladáscsökkentő
- fájdalomcsillapító
- görcsoldó
Esetenként a bazsalikomot a következő betegségek kezelésére használják:
- ízületi fájdalom
- ízületi gyulladás
- ekcéma
- pattanás
- enyhe emésztési zavar
- influenza fertőzések
- migrén
- esetleg a hepatitis megelőzésére és támogatására
Az elmúlt évek kutatásai kimutatták, hogy a bazsalikom illóolajok hatékonyak lehetnek bizonyos típusú herpesz- és hepatitisvírusok ellen.
Elsősorban a levelekben található urzolsav, linalool és apigenin anyagok felelősek.
Egyes anyagoknak sikerül megakadályozniuk a vírusok szaporodását, azaz elszaporodását.