A fehérmályva gyökér (Althaea officinalis) egy évelő gyógynövény, amely Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Afrikában őshonos. Évezredek óta népi gyógymódként használják emésztési, légúti és bőrbetegségek kezelésére.
Gyógyító erejét részben a benne található nyálka okozza. Általában kapszula, tinktúra vagy tea formájában fogyasztják. Bőrkészítményekben és köhögés elleni szirupokban is megtalálható.
Mi is az a fehérmályva avagy orvosi ziliz?
Ez a bársonyosan-nemezesen szőrös növény évelő és akár 1 méter körüli magasságokat is elérheti. Karéjos levelei 3-5 csúcsosak, szélességüknél hosszabbak, rendszertelenül fogazottak.
Fehér vagy halvány rózsaszínű virágai tömöttek, 5-9 szirmúak és a levélhónaljakban helyezkednek el. A karó alakú gyökere idősebb korban elágazó, a nyaknál 5-8 cm vastag, húsos, gyakran a fél métert is meghaladja.
A növény gyökerét hasznosítják, amelyet az ültetést követő második évtől ősszel gyűjthetjük be. Szárítás után morzsolt, porított formában, kivonatként, szirupként és gyógykészítmények alapanyagaként kerül kereskedelmi forgalomba. Nyáron szedhető friss virágai tea készítéséhez használhatók.
A fehérmályva jótékony hatásai
Bevonatképező és nyálkahártya nyugtató hatása mellett immunstimuláló tulajdonságait is kimutatták. A mályva gyökerét vagy levelét a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseire és az ehhez kapcsolódó száraz köhögés kezelésére használhatjuk.
Enyhe lefolyású gyomor- és bélnyálkahártya gyulladása esetén is alkalmazható. Nyálkatartalmának köszönhetően az orvosi ziliz nyugtató hatású, ami csökkenti a heveny nyálkahártya-gyulladást.
Ezenkívül hurutoldó és köhögéscsillapító hatású. A gyökér 10-20%-ban nyálkatípusú poliszacharidokat, keményítőt, flavonoid glikozidokat és tantin vegyületeket tartalmaz.
Az orvosi ziliz enyhíti a gége-, légcső-, és hörghurut okozta száraz és görcsös köhögést, valamint a dohányosok köhögését. Hidratáló és nyugtató hatása miatt külsőleg szájgyulladás, fogtályog, kelések, akne és égési sérülések kezelésére ajánlott.
A népgyógyászatban a levelet bőrgyulladás borogatására használja, a friss, aprított levelet pedig rovarcsípés ellen.
Japán tanulmányok szerint a kozmetikában régóta használt bőrpuhító zilizkivonat aktivizálja a melanocitákat, amelyek UV-B sugárzás közvetítésével növelhetik a bőr pigmentképződését. Így a növény hidratáló hatása mellett fehérítő “hatású” is.
Ugyan alkalmazásakor semmilyen mellékhatást nem észleltek, de mérgezővé válhat, ha a nyálkahártyát irritáló anyagokkal – pl. alkohollal vagy vaskészítményekkel – együtt használják.
A növény kivonatát tilos más gyógyszeres kezeléssel együtt alkalmazni, mivel megváltoztatja azok felszívódását.
Felhasználásai
- forrázat – 10gr szárított gyökeret tegyünk 1 liter forró vízbe, 10 percig áztassuk, majd leszűrjük és napi 2 csészével fogyasszunk gége-, légcső és hörghurut okozta köhögés esetén.
- szárított kivonatból készített por – naponta 6 gr-ot fogyasszunk köhögésre.
- borogatás – a forrázatban leírtak alapján készítjük el, és ebbe bemártott kendővel naponta többször borogassuk a szájgyulladást, fogtályogot, kelést.