A fokhagymát (Allium sativum) széles körben használják ízesítőként a főzés során, de az ókori és újkori történelem során gyógymódként is alkalmazták. Számos állapot és betegség megelőzésére és kezelésére szolgált.
A fokhagyma az Allium nemzetségbe tartozik, és közeli rokonságban áll a hagymával, a metélőhagymával, a póréhagymával és a mogyoróhagymával.
„Legyen az étel a gyógyszered, és az orvosság a táplálékod.”
Ezek az ókori görög orvos, Hippokratész híres szavai, akit gyakran a nyugati orvoslás atyjának neveznek.
Valójában fokhagymát írt fel különféle egészségügyi állapotok kezelésére.
A modern tudomány a közelmúltban számos ilyen jótékony egészségügyi hatást megerősített.
Íme néhány egészségügyi előnye, amelyeket humán kutatások is alátámasztanak.
A fokhagyma jótékony hatásai
1. Erősíti az immunitást
Egy 41 000 főből álló, 55 és 69 év közötti nő bevonásával végzett tanulmány szerint azok, akik rendszeresen fogyasztottak fokhagymát, gyümölcsöt és zöldséget, 35%-kal alacsonyabb volt a vastagbélrák kockázata.
2. Javítja a szív egészségét
A kutatások azt is kimutatják, hogy a fokhagyma pozitív hatással lehet az artériákra és a vérnyomásra.
A kutatók úgy vélik, hogy a vörösvérsejtek a fokhagymában lévő ként hidrogén-szulfid gázzá alakítják. Ez kitágítja ereinket, megkönnyítve a vérnyomás szabályozását.
Mielőtt azonban elhagynánk a vérnyomáscsökkentő szedését, konzultáljunk orvosunkkal, hogy valóban hasznos lehet-e számunkra, ha több fokhagymát adunk az étrendünkhöz.
3. Tisztítja a bőrt
A fokhagyma antibakteriális tulajdonságai és antioxidánsai tisztíthatják a bőrt azáltal, hogy elpusztítják a pattanásokat okozó baktériumokat. Egy tanulmány kimutatta, hogy a pattanások nyers fokhagymával való dörzsölése eltünteti azokat.
Ügyeljünk azonban arra, hogy a fokhagyma égő érzést okozhat a bőrön. Mielőtt kipróbáljuk ezt a technikát, először konzultáljunk bőrgyógyászunkkal, különösen, ha bármilyen más bőrápoló terméket használunk.
4. Antimikrobiális és gombaellenes tulajdonságokkal rendelkezik
A fokhagymát régóta használják vírusok, baktériumok és gombák elleni küzdelemben. „Orosz penicillinnek” nevezték antibakteriális tulajdonságainak jelölésére, amelyet ismét az allicin vegyületnek tulajdonítanak.
Egyes bőrbetegségek, mint például a szemölcsök és a rovarcsípések, szintén reagálhatnak a fokhagymaolajra vagy a zúzott nyers fokhagymagerezdre.
5. Támogathatja a csontok egészségét
Állatkísérletek szerint a fokhagyma csökkentheti a csontvesztést azáltal, hogy növeli az ösztrogénszintet a nőstény rágcsálókban.
Egy posztmenopauzás nőkön végzett vizsgálat hasonló hatást mutatott ki, amikor napi adag száraz fokhagymakivonatot (2 g nyers fokhagymának felel meg) fogyasztottak.
A tanulmányok azt is sugallják, hogy a fokhagyma fogyasztása enyhítheti az osteoarthritis gyulladásos tüneteit.
6. A fokhagyma fogyasztása segíthet a szervezetben lévő nehézfémek méregtelenítésében
Nagy dózisokban a fokhagymában lévő kénvegyületekről kimutatták, hogy megvédenek a nehézfém-toxicitás okozta szervkárosodástól.
Egy autóakkumulátor gyár alkalmazottai körében végzett négyhetes vizsgálat (túlzott ólomterhelés) kimutatta, hogy a fokhagyma 19%-kal csökkentette a vér ólomszintjét.
Ezenkívül csökkentette a toxicitás számos klinikai tünetét, beleértve a fejfájást és a vérnyomást.
Néhány szó az óvatosságról
Annak ellenére, hogy a fokhagyma számos egészségügyi jótékony hatása van, ne adjunk hozzá túl sokat az étrendhez. A túladagolás kellemetlen érzést okozhat, beleértve a gyomorpanaszokat, puffadást, hasmenést, testszagot és rossz leheletet.