Amikor meghalljuk a „fűnyíró” kifejezést, valószínűleg mindenki hasonló modellt lát a lelki szeme előtt. Manapság nagyszámú, nagyon eltérő funkcióval rendelkező készülékek állnak rendelkezésünkre.
De milyen típusú fűnyírók milyen célra alkalmasak? Ez teljes mértékben a felhasználó kívánságaitól és a nyírandó gyep tulajdonságaitól függ.
Egy kis történelem
1827-ben Edwin Budding szabadalmaztatta az első fűnyírót az angliai Gloucestershire-ben. Bevezette a fű orsó alakú vágásának elvét – pontosan és egyenletesen. Napjainkban ezt a típusú fűnyírót golfpályákon és stadionokban használják.
Minden fűnyíró azon az elven működik, hogy légáramlást hoz létre a penge (vagy kések) forgatásakor. Ennek eredményeként a fű kiegyenesedik, és a levágot fű egy 40-60 literes gyűjtőkosárba összegyűlik.
Edwin Budding aligha számított arra, hogy mindössze két évszázaddal később a fűnyírók az egyik legelterjedtebb fűnyíróvá válnak a különböző típusú pázsitokhoz.
Ha a fűnyírás elve alig változott az elmúlt két évszázadban, a mai piacon a fűnyírókat meghajtó energiaforrások határozzák meg sokszínűségüket.
De hogyan válasszunk fűnyírót? Nézzük néhány ötletet:
Nézzük meg, hogy mi alapján és milyen fűnyíró típusokból válogathatunk
A fűnyíró vásárlása előtt az első dolog, amit figyelembe kell venni, az a terület, ahol használni fogjuk. Ügyeljünk a nyírni kívánt fű típusára és hosszára is.
A normál teniszpálya méretű pázsit közepes méretű gyepnek számít. Minden kisebb méret egy kis rét; és minden nagyobb egy nagy rét.
Különféle típusú fűnyírók vannak a piacon, attól függően, hogy hogyan táplálják és mozgatják őket.
Kézi fűnyírók
Bár elavultnak tekinthető, a kézi fűnyírók továbbra is romantikus utalásnak számítanak arra az időre, amikor a kertészkedés környezetbarát volt, anélkül, hogy káros gázokat bocsátottak volna ki a légkörbe.
Számukra minden energia a dolgozó kézből származik, ezért nagy pázsit nyírására nem ajánlottak. A kézi mechanikus fűnyírók körülbelül 100 m2-es pázsit nyírására ajánlottak.
A pengék (általában 5 db) ívesen vannak felszerelve egy hengeres dobra, amely felveszi a két hajtókerék forgó mozgását.
Rajtuk keresztül a vágási magasság 12-40 mm között állítható 5-6 fokban.
Önjáró fűnyírók
Az önjáró fűnyíró a saját meghajtással rendelkező fűnyíró típusok egyike, ezért a fűnyírónak motorra van szüksége. Természetesen te vezeted és kormányozod, de a fűnyíró motoros, így nem kell a saját izomerőddel tolnod a gépet.
A beépített technológia miatt az önjáró fűnyíró általában drágább és több karbantartást igényel, mint a tolófűnyírók. A termés típusától és saját erődtől függően azonban a többletköltség megérheti.
Természetesen mindenekelőtt a pázsit mérete a döntő szempont.
Benzines fűnyírók
A benzines fűnyírók vágási szélessége 40 centimétertől kezdődik, és körülbelül 53 centiméterig terjed. Ez ideálissá teszi őket 500 és 1000 négyzetméter közötti területeken.
A benzines fűnyírók előnye: minden áramforrástól távol is dolgoznak, például a lakott területeken kívüli réteken, és nagy területeket kezelnek. Ráadásul semmilyen kábel nem akadályozza a munkában.
Hátránya: A benzines fűnyírók karbantartást igényelnek. Ha ezeket figyelmen kívül hagyod, lerövidíted a készülék élettartamát, mert a poros réten a körülmények megterhelik a motorokat.
Ezért rendszeresen tisztítsuk ki a légszűrőt, és évente cseréljünk olajat. A zaj és a kipufogógáz is kellemetlen jellemzője a belső égésű motoroknak, bár a környezetvédelmi előírásoknak köszönhetően a készülékek sokat fejlődtek.
A működtetést, például a motor indítását is leegyszerűsítik az egyszerűen indítható rendszerek. Ha szakkereskedőtől vásároljuk meg benzines fűnyírónkat, azzal karbantartási szerződést köthetünk.
Elektromos fűnyírók
A legtöbb családiház kertben villanymotoros fűnyíró zúg. Nem ok nélkül: a készülékek olcsók és kevés karbantartást igényelnek.
Az alacsony áramköltségen és a kés időnkénti élezésén vagy cseréjén kívül általában nincs további költség. Ráadásul viszonylag csendesen járnak, nem bocsátanak ki kipufogógázt, ezért környezeti egyensúly szempontjából felülmúlják a belsőégésű motorral felszerelt készülékeket.
Az elektromos fűnyírók vágási szélessége a legkisebb földterületeken 32 centimétertől kezdődik és 47 centiméter körül ér véget.
Ezzel még 500 négyzetméter körüli területeket lehet lenyírni, ezen túlmenőleg már érdemes benzines fűnyírót választani.
Az elektromos fűnyírók fő hátránya a kábel. Különösen bosszantó nagy földterületeken, pázsiton lévő fákon vagy ferde területeken.
További kültéri aljzatok felszerelése némileg enyhítheti a problémát.
Akkumulátoros fűnyírók
A vezeték nélküli akkumulátoros fűnyíró nagyszerű választás, ha a kiskert elhelyezkedése meglehetősen nehézkessé teszi a hozzáférést egy hálózati áramforráshoz.
Akkumulátorról üzemelnek, és általában drágábbak, mint elektromos rokonaik, de elég sokáig bírják a kis és közepes méretű rétek nyírását.
Az elmúlt évek új lítium-ion technológiáival az akkumulátorgyártásban megnövekedett kapacitásuk és tartósságuk a hosszú távú működés során.
Robotfűnyírók
Tulajdonképpen olyan, mint egy birka, amelyik nem ad gyapjút vagy tehenet tejtermelés nélkül – és nos, hagyaték nélkül. A kisméretű robotfűnyíró – ma már számtalan típus, kivitel és változat létezik – fáradhatatlanul dolgozik a pázsiton egész éjjel-nappal, négyzetméterről négyzetméterre nyírva a füvet.
Elvileg a robotporszívó kültéri testvére. Hagyjuk tehát, hogy a robotfűnyíró nyírja le a füvet, miközben egy függőágyban pihenünk, és limonádét szürcsölünk.
A robotfűnyírók a határolóhuzal felszerelésével kialakított területen dolgoznak. Programozzuk be a fűnyírót úgy, hogy amikor csak szeretnénk, nyírja a füvet.
Ezek a kis segítők elég csendesek ahhoz, hogy éjszaka is működjenek anélkül, hogy bárkit zavarnának.
Egyes felhasználók arról számoltak be, hogy a telepítés és a programozás kihívást jelent. Ám időközben a rendszerek sokat fejlődtek, így a drágább készülékek gyakorlatilag előzetes betanítás nélkül egyszerűen elindulhatnak.
Érzékelőkkel vannak felszerelve és integrált logika szerint nyírnak.
Fűnyíró traktorok
Valahogy minden fiú arról álmodik, hogy fűnyírót vezessen, igaz? Így természetesen ez sem hiányozhat a fűnyírók típusait bemutató áttekintésünkből.
Kétféle motoros fűnyíró teszi kezelhetővé a nagy fűnyírási munkákat: a hagyományos fűnyírók és az úgynevezett nulla fordulású fűnyírók.
A normál fűnyírók kisméretű járművek, amelyeken a vezető ül és megfelelően irányítja őket. Hasonló egy autóhoz. Lehet, hogy hiányzik belőlük a gyalogos fűnyírók és a nulla fordulattal közlekedő fűnyírók pontossága, de nagy területeket és gyorsan nyírnak.
Ezért alkalmasak olyan kiterjedt pázsitra, ahol kevés akadály van. Például focipályák.
A nulla fordulású fűnyíró egy speciális fűnyíró, amely helyben meg tud fordulni. Ezt a típusú fűnyírót úgy tervezték, hogy nagyon manőverezhető legyen, és kiválóan nyírja az akadályok melleti területeket és a sarkokat.
Használhatjuk virágágyások vagy díszkertek szegélyező fű nyírására. A rendszeresen közlekedő fűnyírók gyakran nehezen tudnak elég közel kerülni az akadályokhoz, így egy vágatlan csík marad a tárgy vagy az ágyás széle körül.