A kert az a hely, ahol pihenhetünk, élvezhetjük a természet szépségét és kifejezhetjük a kreativitásunkat. De hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb kerti növényeket, amelyek jól mutatnak, jól érzik magukat és nem igényelnek túl sok gondozást?
Ebben a cikkben bemutatunk néhány szempontot, amelyek segíthetnek a döntésben. A cikk megírásában a Coolest.hu magazin és az Easily.hu lifestyle magazin szerkesztői voltak a segítségünkre.
A kert adottságai
A kerti növények kiválasztásának első lépése az, hogy megismerjük a kertünk adottságait. Milyen a talaj minősége, mennyi fényt kap, milyen az éghajlat? Ezek a tényezők nagyban befolyásolják, hogy milyen növények érzik jól magukat a kertünkben. Nem mindegy például, hogy homokos vagy agyagos a talajunk, hiszen ez határozza meg a vízelvezetést és a tápanyagellátást.
A fényviszonyok is fontosak: vannak növények, amelyek napimádók (kakukkmák, porcsinrózsa), és vannak olyanok, amelyek az árnyékot részesítik előnyben (árnyékliliom). Ha árnyékos hátsó udvarunk van, akkor érdemes olyan növényeket választani, amelyek az árnyékban is jól fejlődnek. Ilyen például az indás ínfű, amelyet elég csak egyszer elültetni, majd azt követően évekig gyönyörködhetsz benne.
Az éghajlat is meghatározza, hogy milyen növényeket ültethetünk: vannak olyan fajták, amelyek jobban bírják a hideget vagy a meleget, mint mások. Ültetés előtt, mindig tájékozódjunk róla, hogy a kiválasztott növény fagyérzékeny-e, és hogyan lehet átteleltetni.
A kert stílusa
A második lépés az, hogy eldöntsük, milyen stílusú és hangulatú kertet szeretnénk kialakítani. Milyen színeket és formákat szeretünk? Milyen hatást akarunk elérni? Vegyük figyelembe a növények színét is, mivel a különböző színárnyalatok kiegészíthetik egymást, ugyanakkor látványos, kontrasztos hatást is elérhetünk velük.
Ha vidám és élénk hangulatot szeretnénk teremteni, akkor válasszunk harsány színű virágokat, mint például a dísznapraforgó vagy a díszmák. Ha inkább nyugodt és harmonikus légkört akarunk létrehozni, akkor válasszunk pasztellszínű virágokat, mint amilyen a rózsa vagy a levendula.
A formák is fontosak: vannak olyan növények, amelyek gömbölyded vagy kerekded alakúak, mint például a boglárka vagy a margitvirág, és vannak olyanok, amelyek hosszúkás vagy csüngő alakúak, mint például a csüngő nyír vagy az aranyeső (Laburnum). A formák segíthetnek abban is, hogy optikailag nagyobbnak vagy kisebbnek tűnjön a kertünk.
A növények magassága és virágzási ideje
A harmadik lépés az, hogy vegyük figyelembe a növények magasságát és virágzási idejét is. Ezek alapján tudjuk elrendezni őket úgy, hogy minden növény jól látható legyen, és ne takarja el egymást. A magasabb növényeket hátrébb, míg az alacsonyabbakat előrébb ültessük.
A virágzási idő alapján úgy válasszuk ki a növényeket, hogy minden évszakban legyen valami szín a kertben. Vannak olyan növények, amelyek tavasszal virágoznak, mint például a tulipán vagy a nárcisz és vannak olyanok is, amelyek ősszel nyílnak erre jó példa a krizantém. Ha örökzöld növényeket is ültetünk, akkor télen sem maradunk színek nélkül.
Bízunk benne, hogy sikerült néhány hasznos tanácsot adunk a kerti növények kiválasztásához. Ha tetszett ez a cikkünk, oszd meg ismerőseiddel is!