A hortenzia (Hydrangea) igazi pompa lehet a kertben. Néha azonban nem olyan könnyű elérni, hogy minden évben gyönyörgködhessünk a dús virágaiban.
A hortenzia gondozása némi erőfeszítést igényel annak érdekében, hogy elkerüljük a virághullást vagy a hortenziák leveleinek sárgulását.
Ültessük el megfelelően a hortenziát
A hortenzia szereti az enyhén savanyú, laza, humuszban gazdag talajt, amely megtartja a nedvességet. A virágzó növények számára a részben árnyékos, védett hely a legalkalmasabb.
A hortenzia sekélyen gyökerezik, ezért kellően nagy ültetési lyukat kell kialakítani, megfelelő távolságban a szintén sekély gyökerekkel rendelkező egyéb növényektől.
Az edény falán spirálisan kifutó gyökereket a beültetés végeztével el kell távolítani, mert megakadályozzák a cserje növekedését.
Ássunk egy kellően nagy ültetőgödröt, és lazítsuk meg a talajt. Az új hortenziát olyan mélyre ültessük, hogy a gyökérzet felső része pontosan a talaj szintjén legyen.
Töltsük fel az ültetési lyukat földdel, és erősen nyomjuk le az aljzatot a növény körül.
A hortenzia ültetése után alaposan öntözzük be a növény gyökereit, és még az ültetés utáni napokban is gondoskodjunk a vízellátásról.
Öntözzük kellőképpen
A hortenzia botanikai neve Hydrangea, ami lefordítva azt jelenti, hogy „víznyelő”. A hortenzia egyik fő jellemzője a szinte csillapíthatatlan szomjúság. Ezért a hortenziák természetes módon főként a folyók és nedves erdőszélek mentén találhatók meg.
Gondoskodjunk a virágzó cserjék megfelelő vízellátásáról, különösen a meleg napokon. A csapvíz magas mésztartalma miatt nem ideális a hortenziák számára. Ideálisabb, ha esővizet vagy mészmentesített vizet használunk.
Forró nyári napokon a növények a déli hőségben hajlamos lehullatni a leveleiket. Ez egyértelmű jele annak, hogy intenzívebb öntözésre van szüksége.
Érdemesebb egyszer (forró napokon kétszer) nagy mennyiségben megöntözi a növényt, ahelyett, hogy többször adnánk neki kis mennyiségű vizet.
A hortenzia gondozása megfelelő trágyázással
A hortenziák erős növekedésűek, és elegendő tápanyagra van szükségük a pompás virágzéshoz. A hortenziák trágyázásához használjunk speciális hortenzia- vagy rododendrontrágyát, mivel ez biztosítja, hogy a talaj savas maradjon.
Tipp: Ha a természetes trágyát részesítjük előnyben, használhatunk szarvasmarhatrágya pelletet a hortenziákhoz. Ezeket ősszel vagy tavasszal gyűrű alakban dolgozzuk be a talaj felső rétegébe, és így biológiai hosszú távú trágyaként szolgálnak.
Csak július végéig trágyázzunk, hogy a félcserjék még késő nyáron és ősszel is be tudják érlelni hajtásaikat, és jó fagyállóságot tudjanak kifejleszteni.
A hortenziák trágyázásakor ne használjunk foszfátban gazdag műtrágyákat, például kék kukoricát. Gátolja az alumíniumsók felszívódását és megakadályozza például a kék szín kialakulását.
Ha kék hortenziavirágokat szeretnén, az alumíniumot tartalmazó, nagyon savas (4,5 és 6 közötti pH) talaj kékre színezi a virágokat.
Ültessük a hortenziát speciális hortenzia- vagy rododendronföldbe, és rendszeresen adjunk a vízhez alumínium-szulfátot vagy hortenziatrágyát.
A gyógyszertárban kapható kálium-alumínium tavaszi adagja is működik. A már megvásárolt kék virágú példányok is rendszeres színfrissítést igényelnek, különben újra rózsaszínűvé válnak.
Figyelem: nem minden hortenzia lehet kék színű. A fehér és piros hortenziafajták általában színhűek, és nem fejlesztenek kék virágokat!