A népszerű és könnyen ápolható hortenziák igazán hosszan virágoznak, és még hervadt állapotban is vonzó látványt nyújtanak a kertben.
Megfelelő gondozással és a megfelelő fajta kiválasztásával egész nyáron elvarázsolják a balkont, kertet vagy a teraszt. Ősszel sok hobbikertész felteszi magának a kérdést, hogy mikor lehet a metszés legjobb ideje, és hogyan kell metszeni a hortenziát?
A hortenzia metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy mutatósan virágozzon. A hortenziafajták abban különböznek egymástól, hogy miként és mennyire kell visszavágni őket.
Ezért két metszési csoportra oszthatók. Ha a hortenzia metszése helytelenül történik, előfordulhat, hogy a következő évben nem virágzik.
A hortenzia metszési időpontjainak előnyei és hátrányai
Az alak és a virágzás erősségének megőrzése érdekében a hortenziát rendszeresen vissza kell metszeni. Ez vonatkozik a cserépben tárolt növényekre is. A hortenziákat ősszel vagy tavasszal, az új hajtások megjelenése előtt metszhetjük.
Mindkét metszési időpontnak megvannak az előnyei és hátrányai.
Ha ősszel vágjuk:
+ Ha ősszel vágjuk le az elszáradt virágokat, a gombakórokozók nem tudnak megtelepedni.
– Ha ősszel metszünk, a hideg könnyebben áthatol a friss dugványokon, és kárt okozhat.
Ha tavasszal vágjuk:
+ Az elszáradt virágok díszítőértéke télen is megmarad.
+ A virágok és a hosszú ágak megvédik a növényt a hidegtől.
Általános szempontok, amelyeket figyelembe kell venni
A hortenzia metszése biztosítja az erőteljes növekedést, és növelheti a virágok mennyiségét. Ha betartjuk ezeket a hortenzia gondozási tippeket, akkor a növényünk hosszú élettel és gyönyörű virágokkal fogja ezt meghálálni.
- Az első dolog, amit tudni kell, hogy melyik hortenziafajból van a kertünkbe.
- A tányéros hortenzia esetében csak tavasszal kell eltávolítani a fagyott hajtásokat.
- Vágjuk le közvetlenül az első pár zöld bimbó felett.
- A bokros hortenziák esetében vágjuk vissza a virághajtásokat 2/3-ban.
- Ha a hortenzia bokor túl sűrű, akkor a régi ágakat teljesen eltávolíthatjuk.
1. Metszési csoport
Az 1. metszési csoportba tartozó hortenziák már az előző évben új hajtásokat és virágbimbókat képeznek a következő évre. Ezt akkor láthatjuk, ha ősszel óvatosan kinyitunk egy rügyet.
Már láthatjuk az új leveleket és a virágzatot belülről. Ezért gyakran érzékenyebbek a fagyra, és ősszel csak az elhalványult vagy rothadt virágokat vágjuk le.
Tavasszal az összes hajtást és a megmaradt virágokat az első egészséges rügyekig vágjuk vissza. Ha szükséges, ritkíthatjuk a hortenziacserjét.
A hortenziák ritkításakor vágjuk le a legidősebb ágakat a talaj szintjéig. Az elhalt hajtásokat is teljesen vágjuk ki.
Hogyan lehet felismerni a fagyott hajtásokat?
A fagyott hajtásokat barna színükről lehet felismerni, és már elszáradtak. Ezek a hajtások tavasszal nem hajtanak ki újra.
A következő hortenziák az 1. metszési csoportba tartoznak:
- Hydrangea macrophylla
- Tányér hortenzia (Teller Blue)
- Tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia)
- Érdeslevelű hortenzia (Hydrangea aspera)
2. Metszési csoport
A 2. metszési csoportba tartozó hortenziák tavasszal teljesen új hajtásokat és virágokat képeznek. Ez számunkra azt jelenti, hogy a tél végén, a növekedési fázis előtt erősen visszavághatjuk ezeket a hortenziákat.
Fontos, hogy a metszést a növekedési fázis előtt végezzük, mivel a virágképzés a növekedéssel kezdődik. A 2. metszési csoportban ősszel csak az elszáradt és rothadt virághajtásokat vágjuk vissza.
Tavasszal a hajtáshossz 2/3-át vágjuk vissza, de hajtásonként egy-két rügyet meg kell hagyni. Így a megmaradt szemek (hajtásrügyek) erőteljesen kihajtanak, és nyáron az újonnan nőtt hajtásokon virágozhatnak.
Ha a korona idővel túl sűrűvé válik, a gyenge, öreg vagy kedvezőtlenül növő hajtásokat teljesen vissza kell vágni.
Védett helyen a 2. metszési csoportba tartozó hortenziákat már késő ősszel visszavághatjuk, mert ezek fagyállóbbak, mint a többi hortenzia.
A 2. metszési csoportba tartoznak:
- Cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens)
- Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata)