Az Echinacea, más néven kasvirág, az egyik legnépszerűbb gyógynövény világszerte. Az amerikai őslakosok évszázadok óta használták különféle betegségek kezelésére.
Manapság leginkább a nátha vagy influenza elleni, vény nélkül kapható gyógynövényes gyógyszerként ismert. Azonban fájdalom, gyulladás, migrén és egyéb egészségügyi problémák kezelésére is használják.
Mi is az a kasvirág?
Az Egyesült Államok középső és keleti részének füves síkságairól származik. Európában egyes fajait dísznövényként tartották számon igen sokáig, de később felfigyeltek gyógyhatásukra is. A kasvirágot igen sok helyen kúpvirágnak is nevezik, évelő növény.
Tudományos neve a görög “echinos”, azaz a “sün” szóból származik
Gyógyászati célokra a növény föld feletti részeit és gyökerét gyűjtik, de a legtöbb hatóanyagot a nyers gyökér tartalmazza. Gyűjtése a tavaszi és nyári hónapokra esik.
A kasvirág jótékony hatásai
Az Echinacea növények összetett hatóanyag keveréket tartalmaznak. Ezen vegyületek némelyike antimikrobiális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezhet, míg mások más módon támogathatják egészségünket.
1. Immunrendszer
Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét. Ezért különösen alkalmas krónikus gyulladások kezelésére. A vírusos betegségek okozta fáradtság, kimerültség tüneteinek hatékony gyógyító szere.
2. Asztma
A kasvirág az asztma, magas láz és légúti betegségek gyógynövénye. Csillapítja az asztmát és az allergiát. A test immunrendszerére gyakorolt általános stimuláló hatása miatt a kasvirág felmerült, mint az AIDS kezelésében felhasználható gyógynövény. Jelenleg is folynak a kutatások ezzel kapcsolatban.
3. Megfázás
Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas. Mivel a kasvirág az egyik legfontosabb immunrendszer-serkentő, ezért vírusos és bakteriális betegségek legyőzésére egyaránt alkalmas különösen a betegség kezdetén.
Jól használható megfázás, influenza, hörghurut esetén, és a kasvirágból készített főzet különösen hatékony gargalizálószer torokgyulladáskor.
4. Bőrbetegségek
Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák. A homeopátiás gyakorlatban a növényi drogot immunstimuláns és gyulladásgátló hatása miatt különböző eredetű fertőzéses megbetegedések kezelésére használják.
Készítmények
- Kapszula– porított gyökeret tartalmaz. Meghűlés esetén vegyünk be naponta háromszor egy 500mg-os kapszulát.
- Főzet– torokgyulladásnál gargalizáljunk naponta háromszor 50 ml-rel.
- Tabletta – fertőzés esetén szedjük immunrendszerünk javítására.
- Tinktúra – a gyökerekből készül. Krónikus gyulladás esetén naponta háromszor vegyünk be fél teáskanálnyi tinktúrát egy kis vízben oldva.
Figyelem: Nagyobb adag szédülést, hányingert okozhat!