A medence karbantartása nagyon fontos az úszómedencék egészséges használata és a 100%-os hatékonyság érdekében. A vízfelületen keletkező szennyeződést, port ki kell tisztítani a medencéből. Emellett számos, az emberi szervezetből származó vagy a környezeti tényezők hatására kívülről terjedő mikroorganizmus veszélyt jelent az emberi egészségre.
Különösen kültéri medencékben tapad meg a szennyeződés, a por és a mikroorganizmusok a víz felszínére. Az ilyen hasonló helyzetek miatt a szennyezett medencevizet rendszeresen, a környezet és az emberi egészség szempontjából magas minőségi előírások betartása mellett kell tisztítani.
Mivel a medencék idővel különböző tényezők hatására szennyeződnek, ezért a felszínen lévő szennyeződések szűrési módszerrel a medence infrastruktúrájában elhelyezett kiegyenlítő tartályba kerülnek, majd a szűrőn áthaladva ismét a medencébe kerülnek a folyamatos keringés biztosítása érdekében.
A medence higiéniája érdekében a szűrőrendszeren kívül heti és havi rendszerességgel takarítást is végeznek. A medencében lévő skimmereket (szűrőket) naponta meg kell tisztítani és meg kell tisztítani a szennyeződésektől. A medence falazatát is hetente tisztítani kell és a medence kémiai pH-értékeit is ajánlott folyamatosan figyelni.
A medencét bizonyos időpontokban kell üríteni, utántölteni, de mivel a 2000, 3000 tonnás medencék ürítése és utántöltése időigényes módszer, a vállalkozások általában a medence egy részét ürítik csak ki, helyette friss vizet adnak hozzá, a higiéniát pedig mérésekkel biztosítják. A medence karbantartását dokumentálni kell.
Melyek a medence szennyezésének okai?
A higiéniai problémák elkerülhetetlenek olyan medencekörnyezetben, ahol a szükséges fizikai és kémiai feltételek nem teljesülnek. Ha a medence karbantartása nem történik meg időben, akkor a medencében megindul a baktériumok és vírusok képződése. Idővel algák jelenhetnek meg a medence falán, és a víz színe zöldre, zavarossá válik. A medence szennyezettségét befolyásoló hatóanyagok a következők:
Algák
A medencefalak algásodásának fő oka az, hogy a vízben lévő szennyeződések nem válnak el a víztől. Vagyis az emberi szervezetből kiömlött részecskék, a környezetből betegségeket okozó kórokozók és algaspórák stb. okok miatt alga figyelhető meg.
Környezeti tényezők
Különösen a nyílt medencékben szennyeződik a medence vizének felszíne a fokozottan kiváltott környezeti tényezők miatt. Például a szél által fújt por és rovarok a vízbe eshetnek.
Emberi tényezők
Különféle részecskék szétszóródhatnak a medencében az embereken, és előfordulhatnak olyan helyzetek, mint a haj, a homok vagy a medence helyi szennyeződése, amelyet gyermekek okozhatnak.
Megelőzhető a szennyeződés a medencében?
A szükséges higiéniai gyakorlatok rendszeres elvégzésével mindenképpen megelőzhető a medence szennyeződése.
Fizikai és kémiai módszereket alkalmaznak a szennyezés megelőzésére.
Fizikai módszerként a medencékben a szűrési folyamatot hajtják végre. A medence felszínén lévő idegen anyagokat szkimmerekkel szívják be, és a szűrőn áthaladva visszajuttatják a medencébe, vagy a szűrési technikával, amit túlfolyós előregyártott medencéknek neveznek, a vízszint bizonyos mértékben meghaladja a medence szintjét és a szennyeződés felhalmozódik az oldalakon elhelyezett túlfolyó csatornákban, a tiszta víz a szűrőn keresztül visszakerül a medencébe és a keringés így folytatódik. A medencelapokat hetente medenceporszívóval kell megtisztítani.
Kémiai módszerként vegyszereket, például klórt vagy ózont használnak a medence vizében. A medencetisztítást ismét vegyszerekkel, például pH-csökkentővel, algaeltávolítóval, folyékony agglomerátumokkal biztosítják. A pH-értéket naponta kell mérni, az ideális pH érték 7,2 és 7,8 között legyen.
Bár a szűrési módszer a medencetisztítás rutinszerű karbantartása, a medencevizet 6 havonta vagy évente bizonyos időpontokban le kell engedni, friss vizet kell hozzáadni és mélytisztítást kell végezni. Az ilyen típusú tisztításhoz medencefenék porszívó használható.
Mi az a medencefenék tisztító motor?
A medencefenék tisztító motorja alapvetően medencék porszívójaként működik. Fő célja a mednce padlólapjainak tisztítása. A medencefenék-tisztító motorok típusától függően ovális, nyolcszögletű és egyéb medenceformák szerint működhet.
A medencefenék tisztító motorjai két kategóriába sorolhatók:
Kézi medenceporszívó
A medencefenék tisztító motor kézi használatához a medence keringetőre csatlakoztatott tömlő végére egy speciálisan előkészített padlótisztító porszívó kerül. A porszívó berendezést a medence alján manuálisan kezelik, a tömlőn átszívott medencevizet a szűrőn keresztül vezetik vissza a medencébe. A kézi medenceporszívó szűrőjét tisztítás után meg kell tisztítani.
Automatikus medencetisztító robotok
Az elektromos áramforrásból nyert energiával dolgozva a medencefenék tisztító robotok rendkívül hatékonyan, vízpazarlás nélkül tisztítják meg a medence teljes padlóját. A rendszeres alkalmazásoknak köszönhetően a medenceszűrő rendszer is hatékonyabb működést biztosít. A medence karbantartó robotok, amelyek nem csak alul, de képesek a medence falára is felmászni, az algák kialakulását is megakadályozzák.

Milyen problémákat okoz egy koszos medence?
A medencevíz tisztítása és karbantartása nagyon fontos az emberi egészség szempontjából. A medence vizében lévő kalcium- és magnéziumionok idővel meszesedést és algásodási problémákat okoznak. Ez az emberi egészséget veszélyeztető mikroorganizmusok elszaporodását okozza.
A medencevíz magas vagy alacsony pH-értéke, alacsony összlúgossága, magas kalciumkeménysége kellemetlen érzést okozhat, például égetést a szemben és az orrban, a bőr kiszáradását és viszketését.
A medencevízbe keveredett mikroorganizmusok néhány órától néhány napig tovább élnek, már nagyon kis mennyiségű víz lenyelése is megbetegítheti az érzékeny embereket.
A gyomor-bélrendszeri fertőzések a leggyakoribb betegségek, amelyek a medencén keresztül terjednek. Bakteriális, vírusos vagy parazita eredetű gyomor-bélrendszeri betegségek. Az egyik leggyakrabban előforduló betegség a medencékben a külső fülfertőzések.
Milyen gyakran kell cserélni a medence vizét?
A személyes medencék vizét a nyári hónapokban 3 naponta javasolt cserélni. A klórozási eljárás után a medence vizét 3 órán keresztül nem szabad beengedni.
Mivel az üzemelő medencék vízmennyisége 2000, 3000 tonna víz, hosszadalmas és költséges feladat a medencevíz teljes ürítése, utántöltése.
Ehhez a medencevíz térfogatának megfelelően 5-6%, azaz 120-125 tonna vizet engednek le, helyette friss vizet adnak hozzá. Ezután a pH mérést naponta kétszer végezzük el. Ezenkívül a medencében lévő skimmerek folyamatosan szűrik a medence vizét.
Mennyi ideig tart a medence karbantartása?
Bár a medencetisztítás időtartama a medence méretétől függően változik, két kategóriába sorolható: fizikai és kémiai tisztítás.
A vegyszeres tisztítás során az ugyanazon a napon a medencére kijuttatandó vegyszereket egyenként, 4 órás időközönként kell hozzáadni. Az alkalmazás után a medencét 8 órán át pihentetni kell.
Ha olyan alkalmazást kell bevetni, mint például sokkoló klórozás, a medencét 12 órán keresztül nem szabad használni.
Fizikai medencetisztításnál a medenceszűrőket 5-7 percig mossuk visszamosási módszerrel, az öblítési idő ne legyen rövidebb 30 másodpercnél. A medencepadló és a csempék rövid idő alatt elkészíthetők kézi fenéktisztító motorokkal vagy medencefenék tisztító robottal a medence méretétől függően.
A medence karbantartása során használt vegyszerek károsak az egészségre?
Elkerülhetetlen, hogy az úszómedencékben élőkről átterjedő szerves és szervetlen szennyező anyagok szennyezzék a vizet. Az, hogy ez a szennyezés ne okozzon egészségügyi problémát, minden uszodai vállalkozás és tulajdonos számára kiemelt kérdés. Emiatt a medencék tisztításánál alkalmazott módszerek vegyszereken alapulnak.
A medence vegyszerek olyan anyagok, amelyeket a betegségeket okozó mikroorganizmusok elpusztítására, valamint a medence tisztaságának és hatékonyságának növelésére használnak.
A leggyakrabban használt medence vegyszerek a klór és a bróm. A bróm egy olyan vegyszer, amelyet leginkább melegvizes medencékben használnak. A klórt részesítik előnyben a beltéri és kültéri medencékben.
A medencetisztításban is használják olyan anyagok mellett, mint a pH-csökkentő, folyékony agglomerátum, algaeltávolító. A pH-csökkentő segít fenntartani a medence pH-egyensúlyát.
Ezeknek a medencefertőtlenítéshez használt anyagoknak köszönhetően megelőzhetők a medence miatt továbbterjedő betegségek.
A fertőtlenítés legjobb hatásfoka érdekében a medence vizének pH-értéke 7,2-7,6 között legyen. A fertőtlenítés előtt be kell állítani a medence vizének pH-értékét, utána pedig fertőtlenítést kell végezni. A klórértéknek kültéri medencéknél 1,0-3,0, beltéri medencéknél 1,0-2,0 között kell lennie.
Ezek az értékek nagyon fontosak az emberi egészség szempontjából, ezeket az értékeket meg kell nézni, és hiány esetén vegyszert kell adagolni a medencébe, ha az értékek magasak, akkor a medencébe való belépést kell le kell állítani, amíg az értékek vissza nem térnek a normál értékre.