Talán nem tudtad, de a növényekben sok olyan vegyi anyag van jelen, amely biológiailag aktív. Ezen anyagok némelyike segíti a növények túlélését.
Egyesek például gátolják a konkurens növények növekedését. Mások a rovarok és növényevők ellen segítenek.
Idővel a tudósok felfedezték, hogy ezeket az aktív anyagokat gyógyászati célokra is fel lehet használni. Nekik köszönhető, hogy a mai napig gyógynövényeket használunk gyógyszerként.
Cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb biológiailag aktív anyagokat és azt, hogy hol találhatjuk meg őket.
Biológiailag aktív anyagok a növényekben: Alkaloidok
Ez a hatóanyagcsoport sokféle növényben megtalálható. Az alkaloidok szerkezetükben nitrogénatomot vagy atomokat (bizonyos esetekben amino- vagy amidoatomot) tartalmaznak. Ezek a nitrogénatomok okozzák ezeknek a vegyületeknek a lúgosságát. Általában valamilyen gyűrűs (ciklikus) rendszerben vannak elrendezve.
Szerkezetük alapján az alkaloidok osztályokba sorolhatók:
- indolok
- kinolinok
- izokinolinok
- pirrolidinek
- piridinek
- pirrolizidinek
- tropánok és terpenoidok
- szteroidok
Egy másik osztályozási rendszer a növényfajok családjához kapcsolódik, amelyben előfordulnak. Az egyik példa az ópiummákban található ópium alkaloidok.
E növények közül sokat az orvostudományban jól ismert gyógyszerek előállítására is felhasználtak. Mint a nadragulyában található atropin.
Vitaminok
Nem titok, hogy sok növény nagy mennyiségben tartalmaz hasznos vitaminokat. Sok jól ismert gyümölcs és zöldség magas C-vitamin- és béta-karotinszinttel rendelkezik.
Fontos tudni, hogy a vitamin szerves vegyület, ami azt jelenti, hogy szenet tartalmaz. Ez is nélkülözhetetlen tápanyag, amelyet táplálékkal kell beszereznünk.
A vitaminoknak két fő típusa van – zsírban oldódó és vízben oldódó.
- Zsírban oldódó: Ilyen az A-, D-, E- és K- vitamin. A zsírban oldódó vitaminokat a szervezet a zsírszövetben és a májban tárolja, és ezeknek a vitaminoknak a tartalékai napokig, esetenként hónapokig is megmaradhatnak a szervezetben. Az étkezési zsír segít a szervezetnek felszívni a zsírban oldódó vitaminokat a bélrendszerben.
- Vízben oldódó vitaminok: Nem maradnak sokáig a szervezetben és nem raktározódnak, a vizelettel ürülnek ki. A C-vitamin és az összes B-vitamin vízben oldódik.
Ásványok
Sok növényben magas az ásványi anyagok mennyisége, mivel ásványi anyagokat tudnak felszívni a talajból, és az emberi szervezet számára könnyebben hasznosítható formává alakítják.
Az ásványianyag-tartalom gyakran kulcstényező a növény gyógyszerként való hatékonyságában. Az ásványi anyagokban gazdag növény egyik példája a zsurló.
Ezekben a növényekben a magas szilícium-dioxid-tartalmat ízületi gyulladás esetén használják, mivel támogatja a kötőszövet helyreállítását. Az ásványi anyagokat néha fő ásványokra (makroásványokra) és mikroásványokra osztják.
Makroásványi anyagok
- Nátrium – szükséges a megfelelő folyadékegyensúlyhoz és az izomösszehúzódásokhoz.
- Kálium – szükséges a megfelelő folyadékegyensúlyhoz, az idegátvitelhez és az izomösszehúzódásokhoz.
- Kalcium – fontos az egészséges csontokhoz és fogakhoz, segíti az izmok ellazulását és összehúzódását, szükséges a véralvadáshoz, a vérnyomás szabályozásához és az immunrendszer egészségéhez.
- Foszfor – minden sejtben és a rendszer azon részében megtalálható, amely fenntartja a sav-bázis egyensúlyt a szervezetben.
- Magnézium – szükséges a fehérjék előállításához, az izomösszehúzódásokhoz és az immunrendszer egészségéhez.
Mikroásványok
- Vas – a vörösvértestekben található hemoglobin molekula része, amely oxigént szállít a szervezetben, és szükséges az energia-anyagcseréhez
- Cink – számos enzim aktív része, fehérje és genetikai anyag előállításához szükséges. A cinknek az ízérzékelésben, a sebgyógyulásban, a normális magzati fejlődésben, a spermiumtermelésben, a normál növekedésben és a pubertásban, valamint az immunrendszer egészségében is szerepet játszik.
- Jód – a pajzsmirigyhormonban található, amely segít szabályozni a növekedést, a fejlődést és az anyagcserét.
- Réz – a vas anyagcseréhez szükséges számos enzim része.
- Fluor – részt vesz a csontok és fogak képződésében, segít megelőzni a fogszuvasodást.
- Króm – szorosan együttműködik az inzulinnal a vércukorszint szabályozásában.
Biológiailag aktív anyagok a növényekben: poliszacharidok
A poliszacharidok minden növényben megtalálhatók, és több, egymáshoz kapcsolódó cukormolekulából állnak.
Gyógyászati célokra a „ragadós” poliszacharidok nyálkaanyagot termelnek, amely általában megtalálható a kéregben, a gyökerekben, a levelekben és a magvakban. Ezek a ragadós poliszacharidok nagy mennyiségű vizet képesek felszívni, és gélszerű masszákat képeznek, amelyeket száraz vagy irritált bőr kezelésére használnak.
A növényekben ilyen biológiailag aktív anyagok jól ismert példái a cellulóz és a kitin. Strukturális poliszacharidok, amelyek több ezer glükóz monomerből állnak, amelyek hosszú rostokká egyesülnek.
Az egyetlen különbség a két poliszacharid között a monoszacharidok széngyűrűihez kapcsolódó oldalláncok.
Míg a cellulóz kemény szerkezeteket, például fát, a kitin még keményebb szerkezeteket, például héjat, mészkövet és még márványt is képes előállítani.
Szaponinok
A hatóanyagok ezen csoportja onnan kapta a nevét, hogy a szappanhoz hasonlóan vízbe helyezve habot képeznek.
A szaponinoknak két fő formája van: szteroid és triterpenoid. A szteroid szaponinok nagyon hasonlóak az emberi szervezetben lévő hormonok kémiai szerkezetéhez, beleértve az ösztrogént és a kortizolt.
A szaponint tartalmazó növények példái közé tartozik az agávé és a liliomfélék családjának számos tagja. Számos tanulmány igazolja a szaponinok egészségügyi előnyeit.
Ezek a vegyszerek:
- segít csökkenteni a koleszterinszintet
- elpusztítják a betegséget okozó baktériumokat
- segítenek az oxidatív stressz leküzdésében
- gátolják a daganatok növekedését
A legújabb kutatások szerint javítják a lipidanyagcserét, és segíthetnek megelőzni és kezelni az elhízást.
Szívglikozidok
Ezek a hatóanyagok olyan gyógynövényekben találhatók, mint a gyűszűvirág és a gyöngyvirág, és erős közvetlen hatást fejtenek ki a szívre.
A szívglikozidok olyan szteroidok, amelyek képesek támogatni a szívizom erejét és összehúzódási sebességét.
Nagyon kis mennyiség is jótékony hatással lehet a beteg szívre. Ezek a vegyületek elsősorban a szívelégtelenség kezelésében értékesek. Növelik a szív összehúzódásának erejét anélkül, hogy ezzel egyidejűleg növekedne az oxigénfogyasztás.
Ezért a szívizom hatékonyabb pumpává válik, és képes kielégíteni a keringési rendszer igényeit.
Vízhajtó hatásuk is van, ami serkenti a vizelettermelést, és segíti a folyadékok eltávolítását a szövetekből és a keringési rendszerből.
Tanninok
A legtöbb növény tannint termel. A tanninok elrettentik a rovarokat és a növényevőket, mert éles, kellemetlen ízt kölcsönöznek.
A gyógynövényekben sokféle tannin található. Egyesek a polifenolokéhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, és antioxidáns és antimikrobiális hatások révén segítenek megelőzni a betegségeket.
A zöld teában található egyik fő tannin például az epigallocatechin-gallát. A gyulladás csökkentésében és a szívbetegségek elleni védelemben játszik szerepet.
A theaflavinok és thearubiginok viszont erős antioxidánsként működnek, és védelmet nyújthatnak a szabad gyökök okozta sejtkárosodás ellen.
Illóolajok
Úgy tartják, hogy az illóolajok egyrészt magukhoz vonzzák a beporzáshoz szükséges rovarokat, másrészt megvédik a növényt a túlmelegedéstől (elpárolgás révén), emellett védekező anyagként is hatnak a növény számára a betegséget okozó baktériumok, rovarok és rágcsálók ellen.
Az illóolajokat széles körben használják gyógyászati és élelmiszeripari termékek ízének és aromájának javítására. Ezen kívül nagy számuk fontos az illatszeriparban és a kozmetikában.
Az illóolajokat tartalmazó növényeket különféle betegségek kezelésére használják.
Az igencsak széles hatásspektrumából csak a legalapvetőbbeket soroljuk fel:
- Gyulladáscsökkentő hatás elsősorban azulént tartalmazó illóolajokra jellemző, mint például a kamilla, a fehér cickafark, a fehér üröm illóolajára stb.
- A köptető hatás jellemző az Asteraceae család egyes növényeinek gyümölcsében található illóolajokra, például az ánizsra, édesköményre stb., valamint az Árvacsalánfélék család képviselőire, például kakukkfűre, oregánóra stb. A cineolt tartalmazó illóolajok, például az eukaliptuszolaj, szintén köptető hatásúak. Közvetlen hatást gyakorolnak a légutak nyálkahártyájára, mivel a tüdőn keresztül távoznak, fokozzák a hörgőszekréciót és könnyítve a köpet. Emellett a fenolos összetevők fertőtlenítő hatásúak is.
- A vizelethajtó hatás néhány illóolajra jellemző, amelyek irritálják a vesetubulusokat és fokozzák a vizelet mennyiségét. Ilyen hatású a borókatobozok és a petrezselyem gyümölcsök illóolaja. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy nagyobb adagok vérzést vagy anuriát okozhatnak.
- Számos növény illóolaja görcsoldó hatású, például a kamilla virágai, a kömény, a koriander és az édeskömény termései. Ez a hatás felelős a kólikával és fájdalommal járó gyomor-bélrendszeri betegségekben kifejtett jótékony hatásért.
- Az antiszeptikus hatás a nagyobb mennyiségű fenolos vegyületet tartalmazó illóolajokra jellemző, mint például a szegfűszegolajban található eugenol, a kakukkfűben található timol és sok más.
- Nyugtató hatású a körömvirág, citromfű, levendula, kamilla stb. illóolaja.
Az illóolajokat széles körben használják ízesítőként is a gyógyászati készítmények és élelmiszerek ízének és aromájának javítására.
Egyes illóolajok, mint például a levendula, a rózsa, a kamilla, a borsmenta, a muskátli stb., nagyon fontosak az illatszerekben és a kozmetikumokban.
Biológiailag aktív anyagok növényekben: fenolok
A fenolok olyan növényi vegyületek, amelyekről úgy gondolják, hogy védekeznek a fertőzések és rovarok ellen. Gyakran gyulladásgátló és fertőtlenítő hatásúak, és vírusölő tulajdonságokkal is rendelkezhetnek.
A fenolok szerkezete változatos, és a szalicilsavtól (hasonlóan az aszpirinhez) a komplex cukortartalmú fenolsavakig terjednek.
További példák:
- tirozin – a legtöbb fehérjében megtalálható standard aminosavak egyike
- epinefrin (adrenalin) – a mellékvesevelő által termelt stimuláló hormon
- szerotonin – egy neurotranszmitter az agyban
Az ízesítőként használt összetettebb fenolok közül sok a növények illóolajaiból származik.
Egyéb növényi eredetű fenolok közé tartozik a kakukkfűből izolált timol és a szegfűszegből izolált eugenol.
Flavonoidok
A flavonoidok széles körben megtalálhatók az egész növényvilágban, és széles körben alkalmazhatók gyógyászati célokra. A flavonoidoknak számos csoportja létezik, köztük az antocianidinek, flavanolok, flavonok, flavonolok, flavononok és az izoflavonok.
A flavanol alcsoporton belül számos más alcsoport is létezik. Ezen alcsoportok és a flavonoidok mindegyik típusa különböző előnyökkel jár. Egyes flavonoidok gyakran pigmentként működnek, sárga vagy fehér színt adva a virágoknak és gyümölcsöknek.
- Flavonok: Ezek közé tartoznak a luteolin és az apigenin hatóanyagai. Jó flavonforrások a zeller és a petrezselyem. Összefüggenek az antioxidáns hatásokkal és a gyógyszer-anyagcsere lassításával.
- Antocianidinek: Ezek a malvidin, pelargondin, peonidin és a cianidin. Az antocianidinek megfelelő forrásai a bogyók. Támogatják a szív egészségét, jó hatással vannak az elhízásra és a cukorbetegség megelőzésére.
- Flavononok: Ez magában foglalja a hesperetint, eriodictiolt és a naringenint. Ezek a növényekben található biológiailag aktív anyagok általános antioxidáns és gyulladásgátló hatással rendelkeznek.
- Izoflavonok: Ebbe a csoportba tartozik a genistein, glicitein és daidzein. Nagy koncentrációban fordulnak elő a szójában és szójatermékekben. Hasznosak lehetnek a hormonális daganatok, például a mellrák vagy a prosztatarák kockázatának csökkentésében.
- Flavonolok: Ebbe a csoportba tartozik a kvercetin és a kaempferol, amelyek nagyon hasznos hatóanyagok. A kvercetin egy antihisztamin, amely szénanáthával és lázcsillapítással jár, és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A kaempferol a krónikus betegségek megelőzésére szolgál.
- Flavanolok: Három fő típusuk van: monomerek (ismertebb nevén katechinek), dimerek és polimerek. A fekete teában található katechinek a leghasznosabbak, és a koleszterinszint csökkentésével kapcsolatosak. Támogatja a krónikus fáradtság szindróma tüneteit és a neurológiai egészséget.
Biológiailag aktív anyagok növényekben: Cianogén glikozidok
Ezek a glikozidok cianidot tartalmaznak, egy nagyon halálos mérget, de kis adagokban izomlazítóként is szolgálhat.
Érdemes megjegyezni, hogy a cianogén glikozidok önmagukban nem mérgezőek. Ha azonban a növény sejtszerkezete felborul, a cianogén glikozid a megfelelő β-glükozidáz enzimhez kötődik.
A cianogén glikozidok hidrolízise általában akkor következik be, amikor a növényeket a növényevők megrágják, vagy olyan folyamatok során, mint például az emésztés, lebomlanak. Valamint víz jelenlétében (áztatás vagy erjesztés során).
A vadcseresznye kéreg és a bodza levelei cianogén glikozidokat tartalmaznak, amelyek a száraz köhögés elnyomására és csillapítására használhatók.
További ezekben a hatóanyagokban gazdag növények a bambuszban, a kajsziban, a mandulában és az árpában található taxifillin. Általában a cianogén glikozidok szintje a növény korától és fajtájától, valamint a környezeti tényezőktől függ.