A rózsa a virágok királynője, és kétségtelenül minden színes szépség szerelmesének van legalább egy faja a kertjében.
Ahhoz, hogy teljes mértékben élvezhesse ennek a növénynek a mesés szépségét, ismernie kell preferenciáit, és alkalmaznia kell a szükséges gondozást. A rózsák tavaszi metszése a legfontosabb „karbantarási” mozzanatok közé tartozik.
De mi is pontosan a rózsametszés pozitív hatása és jelentősége?
Először is formálja a növényt, és megadja a kívánt megjelenést.
A második ok, amely erre a lépésre ösztönöz, a virágzással kapcsolatos – a metszés lehetővé teszi, hogy a rózsa a virágbimbók előállítására és ennek megfelelően a bőséges virágzásra koncentráljon, nem pedig a szárak fejlődésére és megnyúlására.
Harmadszor, a régi és elszáradt szárak eltávolítása hozzájárul a levegő keringésének javításához magában a növényben, és megvédi a betegségek kialakulásától. Ezért a metszés megfiatalítja és erősíti a növényt. És a virágzáshoz képest előnyben részesíti erősödését és időtartamát.
A rózsák tavaszi metszésének szabályai
A rózsák metszésére vonatkozó általános szabályok szerint a metszés késő ősszel vagy kora tavasszal történik. Ha a tavaszt választja, akkor fontos tudnia, hogy a rózsákat az új levelek megjelenése és növekedése előtt meg kell metszeni.
Tehát a megfelelő időszak február és március között van. A levéltömeg megindulása biztos jele annak, hogy a növény felébredt a téli álmából. A szakértők hozzávetőleges időt adnak – egy hónappal az utolsó fagy beköszöntése előtt, amely egybeesik a fentiekkel, tekintettel a szélességi köreink éghajlatára.
Ezen időszak után is eltávolíthatja az elszáradt töveket és formát adhat a cserjéknek, mivel minden késés kihat a fejlődésre és a virágzásra. Mindig jól élezett és tiszta szerszámokat használjon (kerti olló vagy kés) – így biztos lehet benne hogy nem károsítja a növényt és nem fertőzi meg nem kívánt betegségekkel.
A tapasztalt kertészek azt tanácsolják, hogy használat után fertőtlenítés céljából mossák le a szerszámokat fehérítővel. A jobb teljesítmény és a kezek védelme érdekében használjon vastagabb anyagból készült munkakesztyűt.
A nagy kérdés az, hogyan kell helyesen metszeni kedvenc rózsáinkat?
Az összes rózsatípusra vonatkozó átfogó szabályok a következők. A metszés háromféle – erős, mérsékelt és könnyű, és közvetlenül kapcsolódik a rózsa típusához, növekedési erejéhez és jelenlegi állapotához.
Az enyhe metszés a növény térfogatának körülbelül 2/3-át eltávolítja, és hosszúkás cserjét eredményez számos, de kicsi virágokkal.
Az erős metszés azt jelenti, hogy a növény több mint felét, általában 12-15 cm-re eltávolítjuk az ágaktól. Egyes virágkötők alkalmazzák az ún. „Kettős metszés” – ősszel és következő tavasszal kell enyhén metszeni a rózsákat.
A kertészek leggyakoribb választása a mérsékelt metszés.
A bokor körülbelül 1/3-át eltávolítja és egészségesen tartja. Ezenkívül a mérsékelt metszés csodálatos színeket biztosít az Ön számára. Kezdje azzal, hogy távolítsa el az összes elszáradt és elhalt hajtást, a régi elszáradt leveleket vagy virágokat (ha vannak), a kusza és sűrűn elhelyezkedő hajtásokat és a vadon élő hajtásokat (a csipkebogyóra hasonlítókat).
Javasoljuk a fiatal hajtások levágását is, amit arról ismerhet meg, hogy kevésbé vastag, olyan mint egy ceruza. Fontos, hogy a bokor közepén ne legyenek keresztezett és megvastagodott ágak. A vágás pontos helye néhány milliméter (kb. 6 mm) a levél csomópontjától, 45 fokos szögben – pl. a szárat az új ágak növekedési pontjai felett vágjuk le, a bemetszés ferde (átlós) és ne vízszintes legyen.
FIGYELEM! Az újonnan ültetett rózsákat nem metsszük, az egynyári rózsáknál a legjobb, ha enyhe metszést alkalmazunk. Kerülje a rózsák metszését télen, amikor alacsony a hőmérséklet és havazik.