A jó pizza nem csak Olaszországban nagyon népszerű, hanem a világ sok más országában is. Számtalan típus és ízvariáció jelent meg az évek során.
Az összetéveszthetetlen ízért azonban a gyógynövények és fűszerek a felelősek. Akár szósszal, akár öntetként tálaljuk. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb gyógynövényeket és gyógynövénykeverékeket.
Népszerű pizzafüvek és fűszerek
Természetesen mindenekelőtt az aromás mediterrán fűszernövények a felelősek a friss pizza összetéveszthetetlen ízéért. Az olasz laposkenyér azonban a kísérleti konyhába is illik, így a vadon élő fűszernövények és egyéb egzotikus fűszerek is elképzelhetők.
A pizza legfontosabb fűszernövényei:
- oregánó
- rozmaring
- bazsalikom
- kakukkfű
- petrezselyem
- tárkony
- édeskömény
Oregánó – A pizza fűszernövények klasszikusa
A legtöbb esetben a klasszikus pizzareceptek nem nélkülözhetik az oregánót. A mediterrán fűszernövény fanyar, de enyhén édeskés és csípős ízével is gyakran szerepel magában a pizzatésztában és a paradicsomszószban egyaránt. Lehetőleg szárazon tegyük bele, mert akkor a legintenzívebb az aroma.
Rozmaring – A sajt és a hús frissítése
Ha a pizzát csípős sajtokkal, aromás húsokkal vagy szalonnával készítjük, akkor a friss vagy szárított rozmaring adja a tészta befejezését.
A rozmaring nagyon intenzív, enyhén kesernyés, fűszeres és gyantás ízű. A tűszerű gyógynövényt ezért csak nagyon takarékosan szabad használni.
Bazsalikom – Paradicsomos és mozzarellás pizzákhoz
Az egyszerű pizzák, amelyeket friss paradicsommal és mozzarellával sütnek, igazi tűzijátékot élnek át a kiváló minőségű bazsalikommal.
A leveleit apróra vágjuk, és közvetlenül a sütés vége előtt adjuk a pizzához. A túl sok meleg az édes, friss aroma gyors elvesztését okozza. A bazsalikomnak egyébként több fajtája is van, amit érdemes egyenként is kipróbálni.
Kakukkfű – Univerzálisan alkalmazható
Egy másik mediterrán gyógynövény, amely nagyon általánosan elterjedt a pizzákon, a kakukkfű. A fűszernövény enyhén csípős és enyhén fanyar ízű. Jól passzol egy Pizza Funghihoz vagy egy Pizza Speciale-hoz, de ott is használható, ahol fűszeres sajtokat vagy mediterrán zöldségeket, például cukkinit, padlizsánt vagy paprikát használnak.
Petrezselyem – Mediterrán egzotikum pizzákhoz
Első pillantásra furcsán hangzik, de valójában a petrezselyem egy pizza ízesítésére is jó. A kellemes, enyhe aroma különösen alkalmas halakra, például szardella, lazac vagy tonhal kezelésére.
Az enyhébb zöldségek, például a spenót is megfelelőek. A petrezselymet apróra vágjuk, és bőségesen megkenjük a pizzán. Lehetőleg ne legyen magában a tésztában.
Tárkony – Amikor kicsit kiadósabb lesz
Igaz, a tárkony nem tartozik a klasszikus pizzafüvek közé. Édes, enyhén ánizsos, de egyben keserédes ízével ízesíti a crème fraiche vagy hollandi szósszal megtöltött pizzákat. A gyógynövényt frissen vagy szárítva használják, és elviseli a nagyobb hőt.
Édeskömény
Igen, az édeskömény is kiváló fűszer egy aromás pizzához. A kis édeskömény gyümölcsöket egészben vagy enyhén összetörve is belekeverhetjük a tésztába. Ott terjesztik enyhén édes és enyhén fűszeres ízüket. Az édeskömény különösen jól esik, ha a pizza tetejét kecskesajttal, ricottával, olajbogyóval, dióval vagy friss paradicsommal leöntik.
További fűszerek a pizzaételekhez
Ezeken az aromás gyógynövényeken kívül a következő fűszereket használják általában:
- fokhagyma
- bors
- balzsamecet
- babérlevél
- paprikapor
- tengeri só
- csilipor
Gyógynövénykeverékek pizzákhoz
Bárki, aki gyakran süti saját pizzáját, gyakran használ fűszerek vagy gyógynövények keverékét. Ez a keverék gyakran felelős az olasz sütemények összetéveszthetetlen és egyedi ízéért. Például minden jó hagyományos pizzéria a saját házi receptjét használja.
Egy jó recept egy pizza fűszerkeverékhez például a következő összetevőkből állhat:
- 4 tk oregánó
- 2 tk sós
- 2 babérlevél
- 1 tk rozmaring
- 1 teáskanál kakukkfű
- 2 tk paprikapor
- 1 tk fokhagyma por
Ez a keverék ideális paradicsomszószok ízesítésére, de tészta ízesítésére is. A készítményhez csak szárított és bedörzsölt gyógynövényeket szabad használni.
A fűszernövényeket a legjobb, ha egy tálba tesszük, erőteljesen keverjük, és légmentesen záródó csavaros üvegbe töltjük.
Tipp: A szárított bazsalikomot lehetőleg ne keverjük el, mert az aroma lényegesen gyengébb, mint a friss bazsalikom!