Élelmiszerként az olívaolajat évezredek óta ismeri az emberiség, és népszerűsége napjainkban is növekszik, köszönhetően kellemes ízének és számos tanulmánynak, amelyekben a fogyasztása egészségesnek bizonyult.
Hogyan készül az olívaolaj?
Az olívaolaj előállításához az olajbogyót rozsdamentes acél hengereken megőrlik, és az olajat kivonják belőle. A kapott gyümölcspasztát ezután összekeverik az olajjal, és további 20-40 percig keverik, hogy az olívaolaj további ízeket vegyen fel. Mindez ártalmatlan gázzal ellátott kamrákban történik, amely megakadályozza az oxidációt.
Ebben a folyamatban a hőmérséklet emelése lehetővé teszi nagyobb mennyiségű olívaolaj előállítását, de rontja a minőségét is, mivel oxidáció lép fel.
Úgy tartják, hogy ha az olívaolajat legfeljebb 28 fokos hőmérsékleten vonják ki, akkor az hidegen sajtolt és kiváló minőségű.
Végül a keveréket még egyszer préselik és centrifugálják. Így csak vizet és olajat vonnak ki, amelyeket aztán elválasztanak.
Az olívaolaj fajtái
Finomított olívaolaj
A finomítás olyan eljárás, melynek során hígítószerek segítségével és magas hőmérsékleten az olívaolaj ízének és illatának nagy részét semlegesítik.
Ez lehetővé teszi a termelők számára, hogy különböző típusú olajokat és olajbogyókat, valamint általában gyengébb minőségű nyersanyagokat kombináljanak anélkül, hogy a végtermék ízét befolyásolnák.
A gyengébb minőségű alapanyagok felhasználásából, így a részben erjesztett olajbogyóból és a tömeggyártási folyamatból kialakuló rossz ízeket az utólagos finomítás során vegyileg eltávolítják.
Finomítatlan olívaolaj – Extra szűz, hidegen sajtolt
A „ szűz ” szó szerint érintetlent jelent.
Ennek az az oka, hogy a finomítatlan olívaolajjal az olívaolaj minden olyan kémiai kezelését elkerülik, amelyen a finomított olaj áthalad. Az előállítási folyamat általában az olívaolaj olívapasztából való extrahálásával végződik, majd közvetlenül a palackozásba kerül.
A kémiai „javítás” hiánya azt jelenti, hogy a termelőknek a legjobb minőségű alapanyagokat kell használniuk az ilyen típusú olívaolaj előállításához, hogy elkerüljék a minőségromlást és a végtermék rossz ízét.
Ahhoz, hogy egy olívaolajat „extra szűz” kategóriába lehessen besorolni, meg kell felelnie bizonyos követelményeknek. Az egyiket a gyümölcs kezdeti hidegsajtolásával kell teljes egészében kivonni, további hő- és vegyszeres kezelés nélkül, ahogy azt már megtudtuk.
Ez az oka annak, hogy ezt az olívaolajat gyakran „hidegen sajtoltnak” nevezik.
Az extra szűz olívaolaj kellemes olíva ízű, ízhibáktól mentes, és ahhoz, hogy ilyennek minősüljön, bizonyos kémiai paraméterekkel kell rendelkeznie az összetételében.
A kiegészítő kémiai kezelés hiánya miatt az extra szűz olívaolaj több tápanyagot tartalmaz, és ennek következtében – több egészségügyi előnyt is jelent.
Az olívaolaj fogyasztásának jótékony hatásai
Ami a hasznos zsírok forrásait illeti, az olívaolaj a vitathatatlan bajnok. Egészségügyi előnyeit számos tanulmány vizsgálta és bizonyította.
Íme néhány előny:
- Csökkenti egyes rákos megbetegedések kockázatát – Az olívaolajban található fitonutriens erős gyulladáscsökkentő hatással bír, hasonlóan az ibuprofénéhoz. Ez csökkentheti a mellrák kialakulásának kockázatát. Az Oleokantal nemrégiben végzett tanulmánya pedig ígéretes eredményeket hozott a rákos sejtek elleni küzdelemben.
- Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát – Az olívaolaj csökkenti a rossz LDL koleszterin és trigliceridek szintjét a vérben. Ugyanakkor a jó HDL-koleszterin szintje változatlan, sőt még magasabb is marad. Ez megakadályozza a zsírlerakódások képződését az erek falán, és jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
- Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik – A finomítatlan olívaolaj gazdag antioxidánsokban, különösen E-vitaminban, amelyről úgy tartják, hogy csökkenti a rák kockázatát. A növényi olajok közül az olívaolajban van a legmagasabb az egyszeresen telítetlen zsírok tartalma, amelyek nem oxidálódnak a szervezetben.
- Javítja a vérnyomást – Egy közelmúltban végzett tanulmányból kiderült, hogy a napi 2 evőkanállal való fogyasztása jelentősen enyhítette a magas vérnyomást.
- Alkalmas cukorbetegek számára – Az olívaolajnak a rossz koleszterinszintet csökkentő, a vércukorszint szabályozását és a jó inzulinválaszt elősegítő tulajdonságai miatt cukorbetegek is fogyaszthatják.
- Segít a csontritkulásban – Az olívaolaj fokozott fogyasztása a csontok jobb mineralizációjával és meszesedésével jár együtt, ezáltal javul a csontritkulásban szenvedők állapota, csökken a kialakulásának kockázata.
Használható az olívaolaj főzéshez?
Van egy olya mítosz, miszerint nem ajánlott olívaolajjal főzni, mert káros anyagok szabadulnak fel.
Ez nem igaz!
Könnyedén elkészíthetjük ételeinket olívaolajjal. De mivel a hőkezelés az ízének nagy részét megöli, nincs értelme drága, extra szűz olívaolajat vásárolni a főzéshez. Ebben az esetben összpontosíthatunk a gyakoribb finomítottra, és hagyjuk, hogy a minőségi olívaolaj megmaradjon az étel további ízesítéséhez.
Hogyan tároljuk az olívaolajat?
A bontatlan olívaolaj hűvös, sötét helyen akár 2 évig is eltartható, és ez az időtartam még hosszabb is lehet, ha az olívaolaj minősége még magasabb.
Felbontás után az olívaolajos palack általában akár több hónapig is használható, mielőtt kellemetlen, keserű és tolakodó ízt kapna.
Célszerű kisebb kiszerelésű, 0,5-1 literes olívaolajat vásárolni, amely minőségi változás nélkül gyorsan elfogyasztható.