A pettyegetett tüdőfű tele van olyan hatóanyagokkal, amelyek gyakran előfordulnak a gyógyszergyárak köhögés elleni szirupjaiban. Levelei és virágvégei is hasznos egészségügyi előnyökkel járnak, amelyeket sokan értékelnek.
Mi is az a pettyegetett tüdőfű?
A pettyegetett tüdőfű vagy orvosi tüdőfű (Pulmonaria officinalis) finoman serteszőrös, érdes növény igen változatos megjelenésű.
Kora tavasszal megjelennek hosszú levelei, melyek csúcsos, tojásdad alakúak jól látható fehér foltokkal. A virágpárta 8-20 milliméteres, tölcsér alakú, a feléig 5 részre tagozódik.
Először világospiros, majd a napok múlásával kékeslilává változik. A nyár folyamán levelei alakja is megváltozik és a foltok is eltűnnek. Csodálatos átalakuláson megy át minden évben, mert évelőként mindig újrakezdődik ez a folyamat.
Lomberdőkben található meg leginkább, Európában honos. Például a Börzsönyben is megtalálható.
A tüdőfű jótékony hatásai
Hatóanyagait leginkább tőlevelei és virágos hajtásai begyűjtésével alkalmazzák, melynek gyűjtési ideje a júniustól augusztusig tart.
Hatóanyagai között a nyálkaanyagok, cseranyagok, flavonoidok, allantoin, ásványi anyagok és kovasavak és a C-vitamin említésre méltó.
Nyálkatartalma folytán irritációcsökkentő hatású, ezért hagyományosan a légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák. Az enyhe lefolyású légúti megbetegedések, a légcsőhurut kezelése mellett köhögéscsillapító és köptető hatása is a gyógyulást segíti elő. A váladékok felszakadását is megkönnyíti.
A népi gyógyászatban bélnyálkahártya-gyulladásesetén is alkalmazzák, valamint allantointartalma miatt külsőleg kisebb sérülések gyógyítására is használják.
Emellett vérzéscsillapító, de a hasmenés és az aranyeres csomók kezelésére is bevált. A tüdőfű összehúzó hatása a vérzéscsillapítás mellett a sejtek regenerálódását is meggyorsítja.
Korábban úgy gondolták, hogy a benne lévő kovasav kedvezően hat a tüdőbetegségekre, különösen a tuberkolózisra. Erre levelei kinézetén is alapuló nézetek voltak, miszerint azért jó a tüdőbetegségekre, mert a levelek pettyezettségével a tüdőre hasonlít.
A tudományos eredmények azonban ezt nem igazolták.
Felhasználása
A tüdőfű infúziók készítéséhez leggyakrabban szárított leveleket használnak. Természetesen a gyógyszertárakban kaphatók, de ugyanúgy lehetséges a levelek gyűjtése és szárítása saját kezűleg is.
Használati útmutató:
- 1 csésze vízhez (kb . 200 ml) mérjünk ki 2 teáskanál szárított levelet.
- Forraljuk fel, és öntsük a levelek tetejére.
- Adjunk hozzá néhány mentalevelet, hogy elfedje a tüdőfű meglehetősen keserű ízét.
- 10 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le az italt.
- Fogyasszuk naponta háromszor (ha lehetséges) étkezés közben.
- A köhögéscsillapító hatás fokozása és a hatékonyság növelése érdekében adjunk hozzá egy kanál mézet az infúzióhoz.
Ha többet szeretnénk megtudni róla, és szeretnénk személyre szabott adagolási tervet készíteni, feltétlenül forduljunk orvoshoz.