A pipacs egy régóta vadon termő gyógynövény, amely a mezőgazdaság korai napjai óta nő a gabonaföldeken. Ma ennek a vadvirágnak az előfordulása meredeken visszaesett a gyakori gyomirtó szerek használatának köszönhetően.
Bár a pipacs nem a hagyományos orvoslás által elismert gyógynövény, az alternatív gyógyászat köhögés és rekedtség, valamint álmatlanság csillapítójaként ajánlja a főzetét.
Mi is az a pipacs?
Ez a rétek mentén vadon termő egynyári növény lágyszárú, 25-80 cm magasra is megnőhet. Serteszőrökkel borított, levelei 1-2-szeresen szárnyasan osztottak. Virágai 4 élénk vörös 4-8 cm átmérőjű sziromlevelei vannak, melyek kettesével egymással szemben helyezkednek el. Ovális toktermése csupasz, alul lekerekített, barázdált, apró fekete magvakat tartalmaz.
Gabonaföldeken, útszéleken terjedt el, eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, de ma már az egész világon elterjedt.
A virágszirmokat hasznosítják, melyeket májusban és júniusban gyűjtenek be, majd gondosan megszárítják. A pipacsvirágot más virágokkal keverve is alkalmazzák, így például hársfavirággal, levendulával és golgotavirággal is.
A növény terméseit nem használják fel, mert mérgező alkaloidok vannak bennük, ezért nem szabad megrágni!
A pipacs jótékony hatásai
Korábban a sziromleveleket szirup formájában kisgyerekeknek adták köhögés és rekedtség ellen, illetve nyugtatóként. A fájdalomcsillapító és altató teakeverékek összetevőjeként is alkalmazták, görcsoldó és idegnyugtató hatása is van.
Belső használatra egészséges felnőtteknek ajánlott a szív fokozott ingerlékenysége, vagyis szívdobogás-érzetre való hajlam esetén. Enyhe álmatlanság ellen, de a száraz köhögés és a rekedtség ellen is tökéletes a teakeverék, amit például erdei mályvával vagy az orvosi zilizzel kevernek.
A színanyagot tartalmazó pipacsvirágot mind az élelmiszeriparban, mind már ipari területeken is széles körben alkalmazzák, mint színezőanyagot: például len, selyem, bőr, papír megfestésére.
A szirmok folyékony kivonatát is színezőanyagként alkalmazzák.
Készítmények
- teaforrázat – 1,5 g szárított virágot tegyünk egy csészényi forró vízbe és 10 percig áztassuk, majd szűrjük le. Napi 2-3 csészével ihatunk fokozott szívingerlékenység, száraz köhögés és rekedtség esetén. Cukrozzuk meg vagy mézzel igyuk, ha így jobban ízlik. Ha álmatlanság ellen akarjuk bevetni, akkor csak este lefekvéskor igyunk egy csészével.
- kapszula – 1-2 kapszulát vegyünk be felnőtt adagolásként álmatlanság ellen lefekvéskor a por forma pipacsból.