Mi is az a réti füzény?
A réti füzény évelő növény, amely nedves, lápos területeken, mocsaras helyeken él, akár 1,4 méteresre is megnőhet. Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában is honos.
Levelei tojásdad-lándzsásak, hármas örvben vagy átellenesen a szár felső részén szórtan állnak. A virágok a felső levelek hónaljában fürtben nyílnak 10 cm-es virágzati száron, élénk ibolyáspiros színű virágokkal. Ma már dísznövényként is termesztik.
A virágos hajtásokat hasznosíthatjuk, mivel a növénynek ez a része bioaktív anyagokban, tanninokban a leggazdagabb. A virágzatot a teljes virágzáskor gyűjtik be, majd csokorba kötve és felakasztva jól szellőző helyiségben megszárítják.
A réti füzény jótékony hatásai
Már az ókorban is használták vérzéscsillapítóként és hasmenéses megbetegedésekre, jó szolgálatot tett tífusz és vérhasjárvány esetén.
A magas cseranyagtartalmának és a szalikarinnak köszönhetően erős havi vérzés, külsőleg sebek, aranyérbántalmak és ekcéma kezelésére is kiválóan alkalmazható.
A réti füzényt régóta alkalmazzák az állatorvosi gyakorlatban, a tehenek hasmenésének megakadályozására. A hagyományos orvoslás mindig kitűnő gyógyszerként tartotta számon főleg kisgyermekek hasmenésének gyógyítására, de bélhurut, tífusz és vérhas esetén is jó szolgálatot tesz.
A második világháborúban nyilvánvalóvá vált: a szabadgyökök megkötését elősegítő tulajdonsága által sugárzás elleni védőhatása is van a csersavtartalmának köszönhetően.
A réti füzénynek antibiotikus hatása van hasmenés esetén, mely a tannin vegyületeknek tulajdonítható. Ezáltal az ioncsere mechanizmus befolyásolásával csökkenti a vastagbélfolyadék mennyiségét és akadályozza a mérgező hatását. A hasmenésgátló hatáshoz vírusellenes tulajdonság is társul, amely a vírusos hasmenés elleni kezelésben játszik fontos szerepet.
Gazdag polifenoltartalma miatt vénás keringési elégtelenségre is használatos. Összehúzó hatása miatt a kozmetikai iparban is alkalmazzák az arcgőzölést követő kezelésnél a pórusok összehúzására.
A réti füzénynek ezidáig káros mellékhatása nem ismert.
Készítmények
- teafőzet – enyhe hasmenésre 10 g szárított növényt tegyünk 1 liter vízbe és 10 percig hagyjuk forrni. Ebből napi 2-3 csészét ihatunk.
- folyékony kivonat – 50 cseppet keverjünk el 1 pohár vízben naponta 3 alkalommal és legalább 2 napig fogyasszuk, az enyhe hasmenés és a vénás keringési elégtelenség javítására.
Főkép forrása: glenlivet-wildlife.co.uk