A tárkony nagy hagyományokkal rendelkező kulináris fűszernövény. Ezt az érdekes fűszert azonban nem sokan merik felhasználni. Ha viszont rendszeresen szeretnénk használni a tárkonyt, akkor érdemes saját kezűleg termeszti.
A legfeljebb 1,5 méter magas cserje az északi szélességi körök mérsékelt éghajlatán is jól érzi magát, és hálás fűszer a füvészkertben való termesztéshez.
A tárkony termesztése, gondozása és trágyázása
- A vetés helynek a lehető legnaposabbnak és a széltől védettnek kell lennie.
- A talaj legyen laza és vízáteresztő, a felvizesedést mindenképpen kerülni kell.
- Az orosz tárkony márciusban vethető a hidegkeretbe vagy májusban a kerti ágyásba, míg a francia tárkonyt osztással vagy dugványokkal (tavasszal) kell ültetni.
- A magot nem szabad letakarni, vagy csak nagyon kevés földdel takarjuk be, mert fényben csírázik. A palántákat ezután közvetlenül a szabadba ültethetjük április végén.
- A tárkonyt rendszeresen kell öntözni. Rendszeres (6-8 hetente) trágyázást komposzttal, szarvforgáccsal vagy csontliszttel is kell végezni.
- A tárkony évelő növény, ezért érdemes késő ősszel visszavágni a talaj felett 10 cm-re, és gyapjúval, szalmával vagy kéregtakaróval védeni a hidegtől.
- Tavasszal műtrágyázzunk egy réteg érett komposzttal.
Tipp: Természetesen az erkélyre, teraszra is ültethetünk tárkonyt. A méret miatt érdemes vödröt vagy nagy edényt használni.
Tárolási és eltarthatósági idő
A korábban szárított leveleket tartósítás céljából lefagyaszthatjuk vagy olajban tartósíthatjuk.
Népszerű a tárkonyecet előállítása is. A leveleket ecetben pácoljuk. 2-3 hét elteltével a gyógynövényt el kell távolítani az ecetből.
A tárkony a szárítás során sokat veszít aromájából, jellegzetes illatából.
Hatása és használata
Az illóolajok és a flavonoidok a tárkony ízéért, illatáért és gyógyászati tulajdonságaiért felelős fő összetevők. Arányuk az eredettől és a betakarítási időtől függően erősen változhat, és meghatározza az íz intenzitását is.
Az említett összetevőknek köszönhetően a tárkonynak gyulladáscsökkentő és étvágygerjesztő hatása van. A tárkonyról kimutatták, hogy pozitív hatással van az emésztésre és a vérkeringésre is.
Még vízhajtó és méregtelenítő hatás is társul a tárkonyhoz. Reumás betegségek és puffadás esetén is enyhülést nyújthat.
A tárkony azon kevés fűszerek egyike, amelyek csak hevítéskor fejtik ki igazán az aromájukat. Ezért lehet és kell is főzni vele. A tárkonyt ezért gyakran használják pörköltekhez és kiadós húsételekhez.