A tavasz előnyei közé tartozik a tavaszi virágok egyedülálló aromája, amelyek illata a levegőben lebeg. Vázába elhelyezve, cserépben az ablakpárkányon vagy a kertbe ültetve a tavaszi virágok a természet ajándéka és a tél elmúltának jele.
Annak érdekében, hogy a virágoskert sokáig örömet szerezzen, ajánlatos évelő növényfajtákat választani alapnak. A terület felfrissítéséhez minden évszakban egynyári növényeket kell ültetni.
Nem kell mást tenni, mint kiválasztani a legszebb tavaszi virágokat, megismerkedni a termesztésük szabályaival és a gondozási elvekkel.
Cikkünkben bemutatjuk a legszebb tavaszi virágok tulajdonságait képekkel illusztrálva.
Hagymás tavaszi virágok
Ezek a vitathatatlan uralkodók a virágok tavaszi birodalmában.
Jönnek a meleg napok, énekelnek a madarak, és kinyílnak az első virágok a kertben. És hogy ne hagyjuk ki ezt a pillanatot, elkészítettük a tavaszi hagymás virágok listáját.
1. Krókusz (Crocus)
A krókuszok az ókor óta az ébredő tavasz jelképei. Színük fajtától függően a hidegtől a melegig terjedhet: lila, fehér vagy sárgás-narancssárga, virágzásuk pedig már a havas februárban elkezdődhet.
Napos helyet és jó vízelvezetésű talajt biztosítsunk a krókuszok számára.
2. Fürtös gyöngyike (Muscari racemosum)
Ez a bájos kis növény napos helyeken virágzik április-májusban, a kinti hőmérséklettől és a hagymák lerakásának időpontjától függően.
A kis fürtökhöz hasonló virágok színei lehetnek kék-lila, fehér vagy rózsaszínek. Különösen hatásosak, ha más nagyobb hagymás tavaszi virágokkal együtt ültetjük el őket.
3. Nárcisz (Narcissus)
Kevés tavaszi virág vetekszik azzal a fényességgel és napsütéses hangulattal, amelyet a nárcisz hoz a kertbe. A fajták évről évre válnak változatosabbá, változnak a virágok méretei, színei és alakja.
A nárcisz levélmasszáját csak akkor vágjuk le, amikor már teljesen megsárgult, hogy jövő tavasszal is élvezhessük virágzásukat.
4. Tulipán (Tulipa)
A tulipánok azok a virágok, amelyek tökéletességét Európa évszázadok óta tiszteli.
Ültetéskor biztosítsunk napos helyet a tulipánoknak, és ha lehetséges, távolítsuk el a hagymákat minden évben, miután a levéltömeg elkezd sárgulni.
5. Császárkorona (Fritillaria imperialis)
Egyesek számára a császárkorona aromája kellemetlen lehet, ezért a legbiztosabb, ha a színkompozíció hátuljában adunk helyet neki – magassága ezt teljesen megengedi.
6. Díszhagyma (Allium giganteum)
A fokhagyma és a hagyma dekoratív rokonai lehetnek a sárga, fehér vagy lila csillag alakú virágok, valamint a hazánkban egyre ismertebb óriáshagyma-fajta, amelyben a virágokat nagy gömbvirágzatban gyűjtik össze.
Ha attól tartunk, hogy virágkompozíciónknak hagymás illata lesz, ne tegyük – ezeknek a növényeknek az aromája nagyon enyhe, és csak akkor érezhető, ha a leveleket összetörik.
A díszhagyma nagy előnye, hogy tartósan taszítja a rágcsálókat a kertből.
Évelő tavaszi virágok
Az évelő virágokat érdemes csoportosan kombinálni, virágzási periódusukat váltogatva, hogy az egész szezonban dekoratív hatást érjünk el.
1. Nőszirom (Iris)
A kedvenc íriszeknek több fő fajtája is létezik a gyökérrendszer típusa szerint (rizóma és hagymás), az élőhely típusa szerint (száraz talajok és vizes élőhelyek), és méretei szerint (magas és törpe formák).
A nőszirom legtöbb esetben áprilisban kezd virágozni.
2. Gyöngyvirág (Convallaria majalis)
A gyöngyvirágnak számos előnye van – kerti és beltéri termesztésre egyaránt alkalmas, árnyékos helyen terem és jól ismert jellegzetes illatával örvendeztet meg bennünket.
Ha otthon szeretnénk termeszteni, akkor nagyobb virágbimbójú rizómákat kell választani, amelyek garantálják a jövő évi virágzást.
Kertünkben biztosítsunk félárnyékos helyet, rendszeresen gyomláljuk, és ne ássuk ki, hogy ne sértsük meg a kifejlődő fiatal növényeket.
3. Nyugati kökörcsin (Pulsatilla vulgaris)
Ezek a kis virágok kora tavasszal jelennek meg, és virágzás után kis bolyhos gyümölcsök maradnak, amelyek hosszú ideig megőrzik a növény dekoratív megjelenését.
A kökörcsin sziklás sarkok tavaszi kiemelésére alkalmas, napfényt és könnyű, jó vízelvezetésű talajt igényel.
4. Harangláb (Aquilegia)
A harangláb virágzása a tavasz közepén és a nyár elején – május-júniusban történik. Sikeresen nőnek napos helyeken, és még jobban világos részleges árnyékban, és viszonylag szerények a talajviszonyokra.
A harangláb fajták színüket és színformájukat tekintve több mint változatosak – lila, fehér, rózsaszín, sárga, jellegzetes sarkantyúkkal vagy anélkül. A kivirágzott virágokat vágjuk le, hogy biztosítsuk a tartós virágzást, egyes fajoknál akár kora őszig is.
5. Primula (Primula)
Eggyel több, mint egy hagyományos tavaszi virág a kertünkben, ami azt mutatja, hogy elmúlt a hideg.
Sikeres termesztéséhez a legfontosabb, hogy természetes élőhelyéhez hasonló helyet biztosítsunk – világos részárnyékban, gazdag és nedves talajban, mivel a nyári hónapokban az erős napsütés és a szárazság különösen káros lehet számára.
Ezek a virágok könnyen szétteríthetők az évek során, nyomon követhetők fejlődésük és virágzás után szétoszthatók.
6. Lángvirág (Phlox)
A lángvirág tavaszi fajtái (Phlox subulata és Phlox divaricata) alacsonyak és tömörek, különösen alkalmasak sziklás sarkokra és járdaszegélyekre.
Ezek a virágok meglehetősen szerények, szeretik a közvetlen napfényt és viszonylag szárazságtűrők.
Vágjuk le az elszáradt lombozatot késő ősszel, hogy megfiatalítsuk a növényt, de ne tavasszal – bár lehet, hogy nem tűnik túl élőnek, a lángvirág valószínűleg újraéled, hogy tavasszal ismét megörvendeztessen bőséges virágzásával.
7. Százszorszép (Bellis perennis)
A százszorszép virágok rendkívül szerények, de leggyakrabban kétévente termesztik őket, mivel idővel elveszítik dekoratív hatásukat, és időnként el kell különíteni, frissíteni kell őket.
8. Bőrlevél (Bergenia)
A bőrlevél kora tavasszal (március-április) rózsaszín, halványlila vagy fehér színben virágzik, félárnyékos helyeken sikeresen terem. Kedveli a laza és nedves talajt, viszont nem bírná az erős nyári napsütést.
Virágzás után egész évben megőrzi friss lombozatát és kellemes talajtakaró hatást hagy a kertben.
Szezonális tavaszi virágok
Az egynyári virágokat általában inkább a nyári hónapokban használják, de még mindig van néhány hagyományos faj, amelyet érdemes termeszteni.
1. Nefelejcs (Myosotis)
A kék hagyományos árnyalatai mellett megtalálhatóak a nefelejcsek rózsaszínben és fehérben is. Különböző hagymás tavaszi virágokkal való kombinációjuk különösen kellemes érzetet ad.
2. Ibolya (Viola)
Az ibolya hazánkban tavasszal és ősszel virágzó szezonális virágként ismert. A színváltozatok számosak és alkalmasak a kerti virágágyásokra és az erkélyen cserepes termesztésre.
Adjunk nekik gazdag talajt és napos helyet, és rendszeresen öntözzük őket anélkül, hogy túlzásba vinnénk.
3. Kerti mák (Papaver somniferum)
Az emberiség évszázadok óta ismeri a mákot, és jól tudjuk, hogy ez nem csak sajátos szépségének köszönhető.
E növények családjában egy-, két- és évelő virágok találhatók. A pipacsot és a kerti mákot leggyakrabban szezonálisan termesztik.
Magvakkal szaporítják, és fő követelményük, hogy fejlődésük megkezdése után ne mozgassák őket. Adjunk nekik sok napsütéses helyet, és késő tavasszal és kora nyáron egy nagyon látványos, de rövid életű virágzással örvendeztetnek minket.