A verbéna elnevezés ennek a növénynek a kultikus felhasználására vezethető vissza: úgy tartották, ez a legjobb gyógyír a vas okozta, fegyverek és a vaskohászat során történt sérülésekre.
Mi is az a vasfű?
A közönséges vasfű hasonlatos a citromverbénához, de azért jól megkülönböztethető. Alul fásodó, mereven felálló szárú növény, melynek halványlila virágai a növény csúcsán hosszú füzérekbe rendeződnek.
30-70 cm magas lágyszárú növény, keresztben átellenes levelei szárnyasan szeldeltek, melyek bevagdalt-csipkézett. Termése négy részre széteső barna színű makkocska.
A föld feletti részeket tudjuk hasznosítani, júliusban, virágzáskor gyűjthetőek be, majd kiszáríthatjuk, leginkább tinktúrához és forrázatként hasznosítható.
A vasfű jótékony hatásai
A virágos hajtások görcsoldó, gyulladáscsökkentő iridoidokat, béta-szitoszterolt, nyálkaanyagokat és flavonvegyületeket tartalmaz. A vasfű immunerősítő és tisztító hatású, egyes véleményes szerint a nemi vágyat is fokozza, ezért is hívják néhol varázsfűnek.
A legújabb kutatási eredmények szerint köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő, görcsoldó , elsősorban méhizomlazító hatása van. Hormonszerű hatást fejt ki a tejelválasztásra, és gátolja a pajzsmirigy-túlműködést.
A népgyógyászatban vizelethajtásra, a menstruációs fájdalmak enyhítésére, klimaxos zavarok, kimerültség és az emésztő -, és légúti szervek nyálkahártyáinak hurutos megbetegedéseit enyhítik vele. Emellett a szájüreg és a garat betegségeire toroköblítő szerként is kiválóan alkalmazható.
A közönséges vasfű kivonatai nyálkaoldó, immunrendszer-stimuláló hatóanyagként alkalmazott, emellett az arcüreggyulladás és a felső légúti hurutok gyógyításában is kiemelt szerepet tölt be.
Manapság a vasfüvet ideges állapot ellazítására, ideges fejfájás, depressziós tünetek, izomgörcs, a fáradtság és az influenza kezelésére használják leginkább. Azonban az emésztési problémák megoldásában is hatékony szerepet tölt be.
A homeopátiában vérömlenyek és epilepsziás panaszok ellenszereként hasznosítják.
Külsőleg bőrnyugtató, ellazító és sebgyógyulást serkentő hatása van, de a berepedezett és behasadt bőr kezelésére is kiváló.
A közönséges vasfű alkalmazására vonatkozóan semmilyen káros vagy mérgező hatása nem ismert még hosszú távú alkalmazása során sem, mégis a javaslat az, hogy terhes nők ne használják.
Felhasználása
- teaforrázat – 1,5 gr szárított növényt tegyünk 1 csésze forrásban lévő vízbe és 10 perc ázás után ideges állapot, izomgörcsök, fáradtság és influenza esetén fogyasszuk.
- tinktúra – 30-50 cseppet keverjünk el egy pohár vízben és ezt naponta háromszor megismételhetjük influenza vagy idegesség esetében.
- borogatás – 1 marék szárított növényt tegyünk 1,5 dl forrásban lévő vízbe és 10 percig áztassuk. A forrázatba mártsunk be egy vászondarabot és naponta 2-3 alkalommal borogassuk be a berepedezett, behasadt bőrfelületeket.