Bár minden zöldség fontos az egészség szempontjából, bizonyos fajták egyedülálló előnyöket kínálnak.
A vöröshagyma a virágos növények Allium nemzetségébe tartozik, amely magában foglalja a fokhagymát, a medvehagymát, a póréhagymát és a metélőhagymát is.
Ezek a zöldségek különféle vitaminokat, ásványi anyagokat és erős növényi vegyületeket tartalmaznak, amelyekről kimutatták, hogy számos módon elősegítik az egészséget.
Valójában a hagyma gyógyászati tulajdonságait már az ókorban is elismerték, amikor is olyan betegségek kezelésére használták, mint a fejfájás, szívbetegség és szájsebek.
Íme a vöröshagyma 6 lenyűgöző jótékony hatása
1. Gazdag tápanyagokban
A hagyma tápanyagban gazdag, ami azt jelenti, hogy alacsony a kalóriatartalma, de sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Egy közepes vöröshagyma mindössze 44 kalóriát, de jelentős mennyiségű vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaz.
Ez a zöldség különösen magas a C-vitaminban, amely az immunrendszer egészségének szabályozásában, a kollagéntermelésben, a szövetek helyreállításában és a vas felszívódásában játszik szerepet.
A C-vitamin erős antioxidánsként is működik a szervezetben, megvédve sejtjeit a szabad gyököknek nevezett instabil molekulák által okozott károsodásoktól.
A vöröshagyma B-vitaminokban is gazdag, köztük folsavban (B9) és piridoxinban (B6) – amelyek kulcsszerepet játszanak az anyagcserében, a vörösvértestek termelésében és az idegműködésben.
Végül pedig jó káliumforrás, egy ásványi anyag, amely sok emberben hiányzik.
A normál sejtműködéshez, a folyadékegyensúlyhoz, az idegátvitelhez, a veseműködéshez és az izomösszehúzódáshoz mind kálium szükséges.
2. Előnyös lehet a szív egészségére
A vöröshagyma antioxidánsokat és olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek leküzdik a gyulladást, csökkentik a triglicerideket és a koleszterinszintet – mindez csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
Erős gyulladáscsökkentő tulajdonságaik segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében és a vérrögök elleni védekezésben is.
A kvercetin egy flavonoid antioxidáns, amely nagy koncentrációban van jelen a hagymában. Mivel erős gyulladáscsökkentő, segíthet csökkenteni a szívbetegségek kockázati tényezőit, például a magas vérnyomást.
3. Javíthatja az emésztést
A vöröshagyma rost- és prebiotikumok gazdag forrása, amelyek szükségesek a bélrendszer optimális egészségéhez.
A prebiotikumok nem emészthető rostok, amelyeket a hasznos bélbaktériumok bontanak le.
A bélbaktériumok prebiotikumokkal táplálkoznak, és rövid szénláncú zsírsavakat hoznak létre – beleértve az acetátot, a propionátot és a butirátot.
Kutatások kimutatták, hogy ezek a rövid szénláncú zsírsavak erősítik a bélrendszer egészségét, erősítik az immunitást, csökkentik a gyulladást és fokozzák az emésztést.
Ezenkívül a prebiotikumokban gazdag élelmiszerek fogyasztása növeli a probiotikumok, például a Lactobacillus és a bifidobaktérium törzsek számát, amelyek javítják az emésztést.
4. Növelheti a csontsűrűséget
Bár a tejtermékek nagy részét a csontok egészségének javítása illeti meg, sok más élelmiszer, beleértve a vöröshagymát is, segíthet az erős csontok megtartásában.
Egy 24 középkorú és posztmenopauzás nő bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy azok, akik nyolc héten keresztül naponta 100 ml hagymás levet fogyasztottak, jobb csontsűrűséget és antioxidáns aktivitást mutattak a kontrollcsoporthoz képest.
Úgy tartják, hogy a hagyma segít csökkenteni az oxidatív stresszt, növeli az antioxidánsok szintjét és csökkenti a csontvesztést, ami megelőzheti a csontritkulást és növelheti a csontsűrűséget.
5. Segíthet a vércukorszint szabályozásában
A vöröshagyma fogyasztása segíthet a vércukorszint szabályozásában, ami különösen fontos a cukorbetegek vagy prediabéteszes betegek számára.
Egy 42 fős, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy 100 gramm friss vöröshagyma elfogyasztása körülbelül 40 mg/dl-rel csökkentette a vércukorszintet négy óra elteltével.
Ezenkívül számos állatkísérlet kimutatta, hogy a hagymafogyasztás javíthatja a vércukorszint szabályozását.
6. Tele van antioxidánsokkal
Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek gátolják az oxidációt, amely folyamat sejtkárosodáshoz vezet, és hozzájárul az olyan betegségekhez, mint a rák, a cukorbetegség és a szívbetegség.
A hagyma kiváló antioxidáns forrás. Valójában több mint 25 különféle flavonoid antioxidánst tartalmaznak.
A vöröshagyma különösen antocianint tartalmaz – a flavonoidok családjába tartozó speciális növényi pigmenteket, amelyek mély színt adnak a vöröshagymának.
Több populációs tanulmány kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik több antocianinban gazdag élelmiszert fogyasztanak, csökken a szívbetegség kockázata.