A jezsámen (Philadelphus) egy közepes méretű, lombhullató cserje nemzetség, amely az Hydrangeaceae (Hortenziafélék) családba tartozik. A nemzetség több mint 60 fajt foglal magában, amelyek többsége Észak- és Közép-Amerikában, valamint Ázsiában őshonos. Európában és más kontinenseken is népszerű dísznövényként termesztik.
A jezsámen cserjék jellemzően 1-3 méter magasra nőnek, bár egyes fajok nagyobb méretet is elérhetnek. Levelei egyszerűek, ellentétes állásúak, szélük fűrészes vagy egész. A virágok fehérek vagy krémszínűek, nagyon illatosak, általában tavasz végén vagy nyár elején nyílnak. A virágok többnyire négy sziromlevélből állnak, és csoportosan, virágzatokban helyezkednek el.
A jezsámenek különösen azért népszerűek a kertekben, mert intenzív illatukkal vonzzák a beporzókat, így méheket és pillangókat. Napos vagy félárnyékos helyen érzik magukat a legjobban.
Tulajdonságai
Botanikai név | Philadelphus |
Gyakori név | Jezsámen |
Növény típusa | Lombhullató cserje |
Méret | 1-3 m magas, fajtától függően |
Kedvelt talajtípus | Jól lecsapolódó, tápanyagban gazdag, humuszban gazdag |
A talaj pH-ja | Enyhén savas – semleges |
Virágzás ideje | Késő tavasz – korai nyár |
Virág színe | Fehér, néha sárgás közepű |
Származása | Európa, Észak-Amerika, Ázsia |
Ismertebb fajok és tulajdonságaik
A jezsámen (Philadelphus) nemzetség számos fajt foglal magában, melyek közül néhány kiemelkedik népszerűségében a kertészetekben.
Íme néhány ismertebb faj és jellemző tulajdonságaik:
Philadelphus coronarius (Közönséges jezsámen)
- Jellemzők: Elérheti a 3 méteres magasságot is, erőteljes növekedésű cserje. Nagy, fehér virágai vannak, melyek közepén gyakran látható egy sárga porzó.
- Illat: Erőteljes, édes illatú, amely a kertekben kedvelté teszi.
- Virágzás: Késő tavasszal és korán nyáron virágzik.
Philadelphus ‘Belle Etoile’ (Gyönyörű csillag jezsámen)
- Jellemzők: Kisebb termetű, mint a P. coronarius, magassága általában 1-2 méter közötti. A virágok belseje enyhén rózsaszín vagy lila árnyalatú lehet.
- Illat: Az egyik legillatosabb fajta, amely intenzív, citrusos illatot áraszt.
- Virágzás: Kora nyáron hozza virágait.
Philadelphus x virginalis (Teltvirágú jezsámen)
- Jellemzők: Ez egy hibrid faj, amely 2-3 méter magasra nő. Bokros növekedésű, sűrű levelezetű cserje.
- Illat: Illatos, de kevésbé intenzív, mint néhány másik faj.
- Virágzás: Nagy, telt (dupla) fehér virágokkal virágzik, amelyek júniusban nyílnak.
Philadelphus pubescens (Molyhoslevelű jezsámen)
- Jellemzők: Kisebb termetű, gyakran csak 1-2 méter magasra növekvő cserje. A levelek alja és a hajtások finoman szőrösek, innen kapta a nevét.
- Illat: Édes és illatos, jellegzetes jezsámen illat.
- Virágzás: Fehér virágai kora nyár folyamán nyílnak.
Philadelphus mexicanus (Mexikói jezsámen)
- Jellemzők: Ennek a fajnak a jellemzője, hogy nagyobb hőmérsékleti igénye van, ezért melegebb éghajlaton érzi jól magát.
- Illat: Illatos virágokkal büszkélkedhet, amelyek vonzzák a beporzókat.
- Virágzás: Fehér, illatos virágokat hoz, amelyek késő tavasszal vagy kora nyáron nyílnak.
Ezen fajok mellett számos más Philadelphus faj és fajta létezik, melyek különböző méretekben, virágformákban és illatokban különböznek. A jezsámen cserjék széles választéka lehetővé teszi, hogy mindenki megtalálja a saját kertjéhez és ízléséhez leginkább illő változatot.
A jezsámen gondozása
A jezsámen (Philadelphus) gondozása általában egyszerű, ami hozzájárul népszerűségéhez a kertekben. Íme néhány alapvető irányelv és tudnivaló, hogy egészségesen és szépen növekedjen:
Fényigény és elhelyezés
A jezsámenek napos vagy enyhén árnyékos helyet igényelnek. A napos helyek előnyösek, mert elősegítik a bőséges virágzást, de az enyhén árnyékos helyeken is jól érzik magukat. Kerülni kell a túlzottan sötét, árnyékos helyeket, mert ezek csökkenthetik a virágzást.
Vízigény
Rendszeres öntözést igényelnek, különösen a száraz időszakokban. Fontos, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de kerüljük a túlöntözést is, mert az gyökérrothadást okozhat. A fiatal cserjéket gyakrabban kell öntözni, amíg meg nem erősödnek.
Talaj és ültetés
Jól lecsapolódó, humuszban gazdag talajt részesítenek előnyben. A talaj pH-értéke lehetőleg semleges vagy enyhén savas. Az ültetésnél ügyeljünk arra, hogy az ültetési lyuk elegendően nagy legyen a gyökérrendszer számára, és a gyökereket terítsük szét. Az ültetés után alaposan öntözzük be.
Tápanyagellátás
Évente kétszer, tavasszal és nyár elején ajánlott tápanyaggal ellátni, használhatunk hosszú hatású műtrágyát vagy komposztot. A túlzott tápanyagbevitel kerülendő, mivel ez csökkentheti a virágzást.
Hőigény
A jezsámen cserjék mérsékelt éghajlati viszonyok között nőnek a legjobban. Jól tűrik a hidegebb téli hőmérsékleteket is, de a fiatal növények védelemre szorulhatnak a nagyon hideg téli időszakokban.
Betegségek és kártevők
Általában ellenállók a legtöbb betegségnek és kártevőnek, de előfordulhatnak gombás fertőzések, lisztharmat, valamint levéltetvek. Megelőzés céljából biztosítsunk elegendő levegőmozgást a cserjék között, és szükség esetén használjunk megfelelő növényvédő szereket.
Téliesítés
A legtöbb faj jól tűri a hideget, de az első néhány évben, különösen a fiatalabb növények esetében, érdemes lehet a talajt vastagabb mulcsréteggel borítani a gyökérzónában, hogy védelmet nyújtson a fagyok ellen.
Egyéb tudnivalók
- Metszés: A jezsámen cserjéket rendszeresen metszeni kell a bőséges virágzás és az egészséges növekedés érdekében. A legjobb időpont a virágzás után, mivel a következő év virágai a már meglévő ágakon fejlődnek.
A jezsámen cserjékkel kapcsolatban a legfontosabb, hogy megfelelő helyet válasszunk számukra, rendszeresen gondozzuk őket, és figyeljünk a metszésükre, hogy minden évben élvezhessük bőséges virágzásukat és illatukat.
A jezsámen szaporítása
Leggyakrabban dugványokkal történik a szaporítása, ami lehetővé teszi számunkra, hogy az anyanövény pontos másolatát hozzuk létre, megőrizve annak minden vonzó tulajdonságát.
A kora nyári hónapokban, a virágzást követően válasszunk egészséges, betegségmentes hajtásokat, amelyeket óvatosan levágunk, majd előkészített talajkeverékbe helyezünk. Ezt követően a fiatal növényeket megfelelő gondossággal és türelemmel neveljük, amíg el nem érik azt az érettségi szintet, amely lehetővé teszi számukra, hogy saját helyüket elfoglalják kertünkben.
E szaporítási módszerrel nem csak a jezsámenek pompáját örökíthetjük tovább, de egy személyes kapcsolatot is kialakíthatunk minden egyes növénnyel, amit saját kezűleg neveltünk fel.