A hasmenést és egyéb gyomorpanaszokat, bélproblémákat csillapító hatása mellett enyhíti az ízületi gyulladással járó fájdalmakat, ezért semmiképp sem feledkezhetünk meg erről a réten jelentéktelennek tűnő évelő növényről, amely nedves környezetben — leginkább mocsarakban, nyirkos talajú réteken, patak menti társulásokban — él, főleg a hegyvidékeken.
Egész nyáron virágzik, teljes Európában és Ázsia nyugati részén is honos növény. Németországban és Skandináviában virágait illatosítónak a méhsörbe és a borba keverik.
A réti legyezőfű jótékony hatásai
A réti legyezőfű (Filipendula ulmaria) gyomorrontás és gyomorégés gyógyító szere, csökkenti a gyomorsavtúltengést, valamint csillapítja a gyomorpanaszokat. A réti legyezőfű gyakran még hatásosabb, ha édesgyökérrel keverve alkalmazzuk.
A réti legyezőfű biztonságos gyógyító szere a hasmenésnek, amelyet a gyerekeknél is nyugodtan használhatunk és más gyógynövényekkel együtt is jól alkalmazható bélproblémákra.
Enyhíti a fej- és fogfájást, csillapítja a köszvény és a reuma okozta kisebb ízületi fájdalmakat. A gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szalicilsavat először ebből a növényből nyerték és az 1899-ben először előállított aszpirin előfutárának számít.
Hatásosan nyugtatja az ízületi és reumás fájdalmakat, mely gyulladáscsökkentő hatásának köszönhető és annak, hogy képes a test savszintjét csökkenteni, és ezzel gyógyítja az ízületeket.
A középkorban mézborfűnek nevezték a réti legyezőfüvet, mivel fűszeres mézbornak használták régóta Európa nagy részén a népi gyógyászatban. A forrázatot lázas, meghűléses állapot és az influenza tüneteinek kezelésére isszák.
Gyakran ajánlják a túlsúly okozta vizeletelválasztási zavarok kezelésére. A növény segít a sebek és fekélyek gyógyulásában is.
Figyelem!
Jóllehet a réti legyezőfű nem mérgező, alapanyagai között szerepel a szalicil, ezért szalicil- vagy aszpirinérzékenyeknek ellenjavallt. Ezzel együtt sokfelé salátának fogyasztják.
Főbb készítmények
- Forrázat – lázas meghűlésre, reumás fájdalmakra és gyerekeknél gyomorbántalmakra használható. 2 óránként igyunk meg 1 deci forrázatot.
- Tabletta – reumás fájdalmakra szedhetők
- Tinktúra – a tinktúra erősebb hatású, mint a forrázat. Ízületi fájdalmak kezelésére áztassunk be egy darab vattát 25 ml tinktúrába és tegyük a fájdalmas területre.