A koriander (Coriandrum sativum) egy sokoldalú gyógynövény, amelyet főleg az ázsiai és indiai konyhában használnak.
Elsősorban a leveleket, más néven levélkoriandert és a koriander termését használják fel. Nem mindenki szereti az ernyősök ízét, ami valószínűleg elsősorban a kissé szappanos aromájának köszönhető.
A koriander növényi tulajdonságai
A koriander eredete és előfordulása
A koriander pontos származási területe nem ismert. A különféle növényi jellemzők és a történelmi leletek miatt azonban feltételezhető, hogy a népszerű gyógynövény a Földközi-tenger térségéből származik.
Régebbi feljegyzések szerint a növény Délkelet-Európából származhat, ahol gyakran vadon nőtt a gabonanövények között.
Mivel meglehetősen könnyű a koriandert termeszteni és szaporítani, a növény ma már számos kontinensen megtalálható a piacon.
Nagy termőterületek találhatók Közép-Amerikában, Észak-Afrikában és Dél-Ázsiában (beleértve Thaiföldet is). A vadon élő koriander ma Örményországban és Izraelben, de Türingia egyes részein is megtalálható, ahol még saját alfaját is kialakította.
A koriander jellemzői
A koriander egynyári gyógynövény, amely a helyi viszonyoktól függően 30-130 cm magasra is megnőhet. A növény gyökere világosbarna vagy csaknem fehéres főgyökérrel rendelkezik, csak néhány mellékgyökérrel.
Közelebbről megvizsgálva, a koriander gyökér kissé a petrezselyem vagy a vad sárgarépa gyökerére emlékeztet. Az aromás illóolajoknak köszönhetően az egész növény nagyon feltűnő illatú.
Gyakran észlelhető enyhe poloskaszerű szag, ezért is ismert poloskafű néven is.
Levelei és szárai
A koriander levelei életkoruktól függően különböző alakúak. Míg az idősebb korianderlevelek feltűnően tollasak és egyértelműen rovátkoltak, a fiatal levelek kerekdednek és enyhén szálkásnak tűnnek.
Egyértelműen gazdag zöldtől világoszöldig terjed a színük. A levelek alsó oldalát általában viaszszerű réteg jellemzi.
Az üreges szár enyhén bordázott, egyenesen áll, zöld színű, amely virágzás közben színét vöröses-lilára változtathatja. A szárak általában számos oldalszárat alkotnak, így a koriander nagyon elágazónak tűnik.
Virágai
A virágzási időszakban, amely általában június elejétől augusztus közepéig tart, a koriander jellegzetes ernyős virágokat fejleszt.
Minden egyes virág öt fehértől krémszínig terjedő szirmot tartalmaz, amelyek három-öt rózsaszíntől ritkán fehér bibéből áll.
Gyümölcs
Virágzás után megjelennek a jellegzetes kerek, világosbarna koriander gyümölcsök, amelyek átmérője általában 4-6 mm.
Tartalmazzák a sárgásbarnától a világosbarnáig terjedő magvakat is, amelyek a levelekkel ellentétben inkább citrusos illatot árasztanak.
A koriander vetése és gondozása
A koriander nagyon népszerű aromás és gyógynövény, amelyet ma már sok kertész és gyógynövénykedvelő ültet. Ha figyelembe vesszük az összes gondozási utasítást és a gyógynövény sajátosságait, a termesztés nem különösebben nehéz.
A koriandert nagyon robusztus és viszonylag toleráns növénynek tartják.
Elhelyezkedés
A koriandert elvileg sok helyre lehet ültetni. A napos és szélvédett helyek ideálisak számára. A koriander azonban viszonylag jól növekszik részben árnyékos helyeken is, még akkor is, ha ez gyakran az aroma enyhe elvesztéséhez vezet.
A növény a tápanyagban gazdag, meglehetősen laza, jó tárolóképességű talajt kedveli.
A nagyon homokos talaj inkább hátrányt jelent, mivel csak kevés nedvességet tud megtartani, és a talaj hőmérséklete általában túl alacsony.
Ilyenkor a talajt jó mennyiségű komposzttal és bentonittal (agyagliszttel), valamint némi finomszemcsés vermikulittal kell összekeverni.
Vetés
A vetés időpontja a céltól függ. Ha levél koriandert kívánunk, a növényt április közepe és június közepe között lehet elvetni.
Ha a növény magját fűszerként szeretnénk felhasználni, akkor a március végétől április végéig tartó időszak javasolt. Ha a koriandermagot túl későn vetik el, előfordulhat, hogy a magok nem érnek be teljesen.
A magvakat közvetlenül a nyílt talajon, egymástól legalább 25 cm távolságra lehet kiosztani.
A cserepes tenyésztés is gond nélkül megoldható, így a koriander az erkélyen is megnőhet. A magvak sötét csíráknak számítanak.
Ezért nyomjuk a magokat legalább 1,5 cm-re a talajba, és takarjuk be földel. A csírázás türelmet igényel, és akár három hétig is eltarthat.
Megtermékenyítés
Ha van komposztunk a kertben, akkor körülbelül két-három hónappal később kis mennyiséget keverhetünk a talajba. Fél marék is elég.
Lehetséges és ajánlottak a granulált szerves trágyák is, amelyek lassú, de egyenletes tápanyagleadást tesznek lehetővé.
Ilyen műtrágyákkal általában növényenként körülbelül egy teáskanál elegendő. A nagyon tápanyagban gazdag ásványi műtrágyákat kerülni kell, mert fennáll a túltrágyázás veszélye.
Ha a koriander növény túl sok tápanyagot kap, kevésbé ízletes illóolajok keletkeznek.
A cserepes kultúrákat jó növényi műtrágyával lehet ellátni. Ha azonban magokat akarunk szerezni, használjunk foszforos műtrágyát, különben a gyógynövény nem fejleszt elegendő virágot.
Vízellátás
A koriander nagyon takarékos, ha vízellátásról van szó. A már viszonylag nagy, vagy betakarítás előtt álló növényeket csak akkor szabad öntözni, ha sokáig nagyon meleg volt.
A fiatalabb növényeket viszont kicsit gyakrabban lehet öntözni, hogy a talaj mindig enyhén nedves legyen.
A cserepes kultúrákat viszont kicsit gyakrabban kell öntözni, mert a gyökerek nem tudnak megfelelően fejlődni. A talajnak mindig enyhén nedvesnek kell lennie ujjnyi mélységben, így a rövid távú száraz időszakok (2-3 nap) általában nem jelentenek problémát.
Mindig kerülni kell a túl gyakori öntözést és a túl sok nedvességet a talajban, mert ez rontja a növény minőségét és elősegíti a betegségeket.
Gondozás
Ha a koriander a kerti ágyásban nő, akkor a talajt időnként lazítani vagy gyomlálni kell. A koriandert nem szabad más ernyősvirágúak (pl. petrezselyem vagy cseresznye) mellett termeszteni a füvészkertben.
A kemény metszés júniusban, közvetlenül a virágzás előtt végezhető el.
Betegségek és kártevők
Számos illóolajának köszönhetően a koriander növény nagyon ellenálló a kártevőkkel szemben. Már önmagában az illatát is szigorúan kerüli sok falánk rovar. Ritka esetekben a koriandert levéltetvek fertőzhetik meg.
Kedvezőtlen időjárási viszonyok, nem megfelelő gondozás, például túl gyakori öntözés vagy sűrű ültetési távolságok esetén a koriandert megtámadhatja a lisztharmat.
A koriander mint gyógynövény
A koriandert a természetgyógyászatban gyógynövényként ismerik, még akkor is, ha manapság csak ritkán használják. Ennek egyszerűen az az oka, hogy a legtöbb betegségre általában jobb gyógynövények állnak rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy a gyógynövény használata háttérbe szorul.
A múltban a koriandert gyakran használták gyógynövényként. A középkori gyógyfüves könyvekben a növényt többek között gyomorerősítőként, féreghajtóként, termékenység fokozására vagy menstruációs zavarok ellen javasolták.
Külsőleg a gyógynövényt többek között sebek kezelésére vagy testfájdalmak kezelésére használták. Friss fűszernövényeket vagy magvakat azonban sohasem használtak, hanem leginkább ecetben vagy borban főtt növényi részeket.
A legtöbb természetgyógyászati orientációjú gyógyfüves könyvben alig találunk utalást a koriander használatára.
A gyógynövény azonban ma már fontos szerepet játszik a hagyományos gyógyászatban Indiában és Iránban, ahol leginkább gyomor- bélrendszeri betegségek és álmatlanság kezelésére használják.
Valójában a növény számos gyógyászatilag érdekes komponenst tartalmaz, amelyek indokolhatják gyógynövényként való felhasználását, és akár súlyosabb betegségekre is megoldást kínálhatnak.
A magvak és levelek különösen sok illóolajat (különösen linalolt, pinént és kis mennyiségű kámfort és geraniolt), valamint kumarinokat, fenolsavakat és szterolokat tartalmaznak.
Ezeknek a másodlagos növényi összetevőknek a következő hatásai vagy gyógyító hatásai lehetnek szervezetünkre:
- immunrendszer stimuláló
- antioxidáns
- antibakteriális
- pihentető
- nyugtató
A természetgyógyászatban a koriandert többek között a következő betegségekre és betegségekre használják:
- emésztési zavar
- hasmenés
- étvágytalanság
- álmatlanság
- irritáció
- irritábilis bél szindróma
- ízületi és izomfájdalmak
- duzzadt ízületek
- reuma
- cukorbetegség
A koriander fontos szerepet játszik az ájurvédikus gyógyászatban, ahol többek között fejfájás, helyi duzzanat, keringési zavarok, duzzadt nyirokcsomók és gyomorfájdalmak kezelésére használják.