A búzavirág mindig is a természetes, időtlen szépség szimbóluma volt. Nyáron a vadon élő faj összetéveszthetetlen kékjével egész területeket megformál. A természetközeli kertekhez a kék színű fajták mellett romantikus árnyalatú fajták is megtalálhatók.
A búzavirág növényi jellemzői és rendszertana
A búzavirág eredete és előfordulása
A búzavirág (Centaurea cyanus), eredetileg a Földközi-tenger délkeleti területéről származik. Valószínűleg Közép-Európa-szerte honosították meg a magokat magukkal hordó utazók, ahol azóta sok helyen benépesítették a gabonatáblákat.
Elsősorban nyílt és tápanyagban szegény helyeken nő. Az utóbbi években a búzavirág is gyakran előfordul parkokban vagy dísznövényként az ágyásokban.
A Centaurea cyanus rendszertana
A búzavirág (Centaurea cyanus), amelyet gabonavirágnak is neveznek, az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. Néhány éve a Centaurea cyanus botanikai név mellett a Cyanus segetum is használatos, de az előbbi egyértelműen és általánosabban ismert. A búzavirág rokona a pitypangnak és a körömvirágnak.
A Cynareae nemzetség nagyon fajgazdag, és több mint 350 fajt foglal magában. E nemzetségből jól ismert fajok közé tartozik a Réti imola (Centaurea jacea) vagy a Sáfrányos imola (Centaurea solstitialis).
A búzavirág jellemzőinek felismerése és meghatározása
A búzavirág egyéves gyomnövény, amely 40 és 90 cm közötti növekedési magasságot ér el.
Levelei
A búzavirág levelei alulról felfelé különböznek. A felső területen a levelek többnyire keskenyek, lándzsa alakúak, általában egészek és nagyobbak, míg az alsó levelek bemetszettek vagy enyhén fűrészeltek. A búzavirág leveleinek észrevehető levélszőrei vannak, amelyek tapintásra pelyhesek.
Virága
A búzavirág virágzási ideje május vége és szeptember közepe között várható. Ilyenkor a növény vad formája kéktől enyhén ibolyáig terjedő virágokat hoz létre. Mivel a búzavirág az őszirózsák családjába tartozik, virágzata csésze alakú.
Általában körülbelül 30 csőszerű virágból (korongvirágból) áll. A búzavirág virágának közepén a fellevelek találhatók, amelyek általában egyértelműen lila színűek.
Egyes termesztett formáknak és ritka esetekben egyes vadon élő formáknak is rózsaszíntől fehérig terjedő színű virágfejei lehetnek.
Búzavirág ültetése és gondozása – termesztés a kertben
Azok a kertészek, akik nem akarnak lemaradni a búzavirág gyönyörű virágairól, könnyen termeszthetik őket. A növény – amennyiben a helyigények jól ismertek – nagyon könnyen gondozható. A növény termesztésének még ökológiai előnye is van, hiszen a búzavirág ma már nagyon ritkán fordul elő vadon.
Elhelyezés
A búzavirág a legjobban napos helyeken nő. Optimálisak a humuszban gazdag, vízáteresztő, laza és enyhén meszes talajok, amelyek mellett a tápanyagszegény és részben homokos talajokat is jól tűrik.
A kertben a búzavirágot nem szabad túltrágyázott vagy nagyon tápanyagban gazdag talajon termeszteni, mivel a gyökerek gyorsan eltömődnek, és a növény hiánytüneteket szenvedhet.
Vetés
A búzavirágmagot közvetlenül az ágyásba lehet vetni március és július között. Ha eltoljuk a vetési időpontokat, a virágzási időszak hosszabb lesz. A növények magjait kiterítés után vékonyan be kell takarni földdel, és nedvesen kell tartani.
A csírázás 10-14 napon belül megtörténik. Meleg területeken érdemes a búzavirágot szeptemberben vetni a jövő évi korai virágzás érdekében.
Öntözés
Alapvetően a búzavirág jobban alkalmazkodik a szárazabb helyekhez. Az öntözést különösen hosszabb száraz időszakok után kell elvégezni, vagy nagyon meleg napokon az esti órákban.
Ügyelni kell arra, hogy a talaj ne legyen túl nedves. A vizesedést mindenképpen kerülni kell, mert ez a karcsú gyökerek elkorhadásához vezetne.
Betegségek és kártevők
Gyakori növénybetegségek a túltrágyázás, amit a lelógó levelek és a virágzás hiánya lehet észrevenni. Nagyon ritka esetekben a növényt megtámadhatja egy rozsdagomba, a búzavirágrozsda. Ez a levelek alsó oldalán lévő kis kerek pontokon észrevehető.
A búzavirág, mint gyógynövény
A búzavirág a mai gyógynövénygyógyászatban már nem játszik jelentős szerepet. Még ha a gyógynövény és a búzavirág virágai gyógyászatilag is használhatók, általában vannak speciálisabb gyógynövények, amelyek jobb hatásspektrumot fednek le. A búzavirágnak sokkal nagyobb jelentősége volt a középkorban.
A középkori gyógyfüves könyvekben a búzavirágot univerzális gyógynövénynek tekintették, amelyet külső és belső betegségekre egyaránt használnak.
A fő alkalmazási területek a nehezen gyógyuló sebek, a láz és a pókok vagy skorpiók mérgező rovarcsípései voltak.
A búzavirág olyan hasznos összetevőket tartalmaz, amelyek indokolhatják a gyógyászati felhasználást. Ezek a gyógynövényben és virágokban található tanninokra, flavonoidokra, keserűanyagokra és nyálkaanyagra vonatkoznak.