Az illatával elbűvölő levendulát számos termékben használják frissítő tulajdonságainak köszönhetően. A kozmetikumokban, légfrissítőkben, mosószerekben és sok más területen előszeretettel használt levendula is népszerű virág lett, mert illóolajat tartalmaz.
Elgondolkodtál már azon, hogy hogyan lehet levendula virágot ültetni és termeszteni? Cikkünkben választ kapsz a levendula ültetésével és otthoni gondozásával kapcsolatos kérdésekre.
Levendula ültetési technika
A levendula ültetése 2 módon történhet. Az első és legelőnyösebb módszer a dugványokból és gyökeres hajtásokból történő előállítás.
Megfigyelték, hogy az ezzel a módszerrel előállított levendulák termékenyebbek.
A dugványokat gyökeres közegbe kell ültetni, mielőtt a növények tavasszal felébrednek. A február-március-április hónapokat részesítik előnyben.
A második előállítási mód a vetőmaggal történő termelés.
Azon levendulafajták esetében, amelyek nem termelnek magot, a termelést hajtások levágásával vagy gyökereztetésével végzik.
A vetőmagtermesztés hátránya, hogy a magok nagyon kicsik, és a szántóföldi gyomok negatív szerepet játszanak a levendula ültetésében.
Talajművelés, magvetés és palántaültetés
A levendula dugványok vagy palánták ültetése előtt mélyszántást kell végezni a területen. A palántákat tárcsás boronával és gereblyével kiegyenlített földre helyezzük.
A palántákat évente kétszer, májusban és novemberben lehet ültetni. Mivel a májusi ültetésben alacsonyabb a hozam, mint novemberben, a novemberi ültetést javasoljuk.
Nagyon fontos, hogy a palánták kiültetése után esővizet adjunk a növényeknek. Levendula ültetésnél a 140*35 cm-es sor- és sortávolság alkalmas a termesztésre. Hektáronként (1000 m²) 2200 levendula palántát ültetnek el.
A levendula palánták ültetésénél a talaj legyen enyhén lúgos, pH-értéke 6 és 8,5 között legyen. Ha a talaj sav- és mészértékét egyensúlyba hozzák, az jelentősen hozzájárul a levendula terméshozamához.
A levendula ültetésére szolgáló területek déli, délnyugati és napfénynek kitett területek legyenek. Az így előkészített táblán 140 cm-es sortávolságban ívet nyitunk, és 35 cm-es időközönként kiültetjük a palántákat.
Ha kis területeken kézi betakarítást kívánunk végezni, az ültetés 35-40 cm-es sorok és térköz hagyásával történhet.
Öntözés, trágyázás és karbantartás
A palánta kiültetése után rendszeres időközönként 3-4 alkalommal kell öntözni, hogy megerősítsük a növény és a talaj kapcsolatát.
Bár a levendula növény a következő években is termeszthető vízmentes körülmények között, az öntözés növeli a dekádonkénti virághozamot.
A levendulaföldeken 2-3 évente istállótrágyával történő trágyázás rendkívül fontos, mivel javítja a talajviszonyokat. A műtrágyázást azonban a talajelemzés eredményei szerint kell elvégezni.
A levendula növekedése az első évben nagyon lassú, rövid szárak fordulnak elő. A fő növekedés és hozam a második évtől kezdődik.
Az ültetés után kapálás szükséges a talaj bizonyos mértékű levegőztetéséhez és a gyomok elpusztításához. Az első évben gépi kapálás a sorok között (10-15 cm mélységben) 4-5 alkalommal és a növények körüli kapálás 2-3 alkalommal.
Az első évben 3-szori kapálás után a második és harmadik évben kapálógéppel is elvégezhető ez a folyamat.
Az első két évben a gyomirtó kapáláson kívül nincs fontos karbantartási munka. Ahhoz, hogy a növény fejlődésében pozitív eredményeket érjünk el, nagyon fontos a vadon élő növények alapos tisztítása az első 2 évben.
Mivel a következő években termesztett levendula palánták dominánssá válnak, nem tartalmaznak gyomnövényt a szántóföldön, így gazdáinknak nem kell eltávolítaniuk a gyomnövényeket.
Nincs olyan jelentős betegség vagy kártevő, amely megakadályozná a levendula termését. Csak néhány évben lehet káros a fehér gyökérrothadás a növény gyökérrészeire, a kórokozók, például a Septoria lavandulae és az Ophiobulus brachyascus pedig a növény föld feletti részeire.
Betakarítás és szárítás
A levendula fajtól és fajtától, éghajlati és talajviszonyoktól, tengerszint feletti magasságtól és iránytól függően júliusban éri el a teljes virágzási időszakot, és ebben az időszakban szüretelik.
A betakarított virágokat vagy közvetlenül feldolgozzák, hogy illóolajat nyerjenek, vagy hagyják megszáradni úgy, hogy árnyékos környezetbe fektetik olyan vastagságban, amely nem okoz eszkalációt.
A szárított szárú levendula virágait kézzel vagy automatizálási módszerrel választják le szárukról, így a szabadföldön szárított levendula fürtökben az illóolaj hozam némileg csökken.
Az illóolajat általában a levendulából nyerik víz- vagy gőzdesztillációval. A szár nélküli szárított virágokban az illóolaj-hozam fajtánként változik, de 3-9% között változik.