A levendula egy örökzöld dísznövény, gyönyörű virágokkal és csodálatos aromájával. A levendula az Árvacsalánfélék családjához tartozik.
Ez a nemzetség körülbelül 30 fajt egyesít. Nincs szükség különösebb erőfeszítésre a levendula szaporításához, csak ismerni kell a megfelelő cselekvési algoritmust.
Szükséges eszközök
A levendula szaporításához nincs szükség speciális eszközökre, csak egy éles késre a dugványok és a levelek levágásához.
Ollót nem használunk, mert az rányomja a szár barázdáit, és akkor a levendula nem fog megfelelően gyökeret ereszteni.
A levendula szaporítási módszerei
A levendula többféleképpen szaporítható.
Dugványozással
A levendula dugványokból történő szaporítása hihetetlenül egyszerű folyamat, és egyetlen szaporítási alkalomból rengeteg virágzó növényt kapsz.
1. Készítsük elő a talajt
A dugványok gyökerezéséhez ajánlott saját talajkeveréket készíteni, nem pedig kerti talajt használni. A gyengéd dugványoknak, amelyek megpróbálnak gyökeret fejleszteni, bőséges vízelvezetésre és megfelelő konzisztenciára van szükségük a talajban.
A kert talaja kiszámíthatatlan, kártevőket vagy betegségeket rejthet magában, ami csökkenti a dugványokból történő levendula termesztésének sikerét.
2. Vágjuk le a hajtásokat
Vágjunk le körülbelül 14cm hosszú hajtást a növény tövétől. Válasszunk olyan szárat, amely még nem virágzott, hogy a dugvány a gyökér növekedésre összpontosítson, vagy távolítsuk el a virágot a gyökerezés előtt.
3. Távolítsuk el az alsó leveleket
Vágjuk le az összes levelet a dugvány alsó feléről, hogy elősegítse a gyökérnövekedést. A hajtásnak még szüksége lesz néhány levélre a fotoszintézishez a felső részén.
Ha hosszabb hajtást vágtunk, akkor a szár tetejéről is eltávolíthatunk néhány levelet. Ez nem szükséglet, de felgyorsíthatja a gyökérnövekedést, különösen, ha a kiválasztott szár virágzás előtt állt.
Távolítsunk el minden fás részt a vágás aljáról, így majd sokkal gyorsabban fog gyökeret ereszteni.
4. Használjunk gyökereztető hormont
A gyökereztető hormon használata nem mindig szükséges, azonban nagyban növeli a siker esélyeit, és korlátozza a betegségekkel kapcsolatos lehetséges problémákat.
Használat előtt mindig tegyünk egy kis mennyiségű port egy külön edénybe az esetleges szennyeződés elkerülése érdekében. Ezután egyszerűen mártsuk be a dugvány végét egy kis vízbe és a gyökerező hormonba ültetés előtt.
5. Ultessük el a hajtást
Tölsük meg a cserepünket a földkeverékkel, majd készítsünk egy lyukat és helyezzük bele a hajtást. Finoman nyomkodjuk körbe a talajt, hogy rögzítsük a hajtást a helyén.
Több dugványt is ültethetünk ugyanabba a cserépbe, hogy gyökerei fejlődjenek, feltéve, hogy a gyökerek kifejlődése után külön cserepekbe ültetijük át őket.
6. Tegyük védett helyre
A dugványok elültetése után készíthetünk egy mini üvegházat hogy elősegítsük a gyökérnövekedés tökéletes feltételeit.
Ha a talajt nem nedvesítettük be az ültetés előtt, akkor a folyamat megkezdése előtt alaposan öntözzük meg, különben nem képződik nedvesség, és a dugványok kiszáradnak.
Vegyünk kézbe néhány vékony pálcát és nyomkodjuk bele a cserép szélén a földbe. Ezután helyezzünk rá egy átlátszó műanyag zacskót (a szendvicszacskók megfelelőek) az edény tetejére.
A pálcáknak a helyén kell tartania a zacskót, és megakadályozzák, hogy hozzáérjen a hajtásokhoz, ami rothadást okozhat.
Ha meleg helyre helyezzük a cserepet, ez a burkolat magas páratartalmú környezetet hoz létre a dugványok körül, serkentve a növekedést.
Naponta ellenőrizzük a dugványok előrehaladását, és nedvesítsük be a talajt, ha esetleg kezd kiszáradni. Ha végeztünk helyezzük vissza rá a zacskót.
Címkézzük fel a műanyag zacskót az adott levendulafajta nevével és a dugványok elültetésének dátumával. Ez segít pontosan nyomon követni a növekedés előrehaladását.
A dugványnak néhány héten belül gyökeret kell eresztenie. Legyünk azonban türelmesek – előfordulhat, hogy egy hónapnál is tovább eltart a folyamat.
Körülbelül három hét növekedés után óvatosan húzzuk felfelé a hajtást. Ha van némi ellenállás, akkor a növény gyökerei elkezdtek fejlődni.
Levendula szaporítása vízben
A levendula vízben is szaporítható, így sokkal kevesebb felszerelést igényel. A vízben történő szaporítás azonban általában kevésbé sikeres hosszú távon, mivel a dugványok nehezen tudnak erős talajgyökereket kialakítani átültetéskor.
Egy átlátszó poharat vagy vázát körülbelül félig töltsünk meg szobahőmérsékletű vízzel.
Kövessük a fenti eljárást a dugványok eltávolításához és tisztításához, kivéve a gyökeresedési hormon lépést.
A pohár magasságától függően előfordulhat, hogy el kell távolítani még néhány levelet, hogy ne érjen hozzá a vízhez. Hagyjuk az üveget meleg helyen, távol a közvetlen napfénytől.
Cseréljük ki a vizet néhány naponta, vagy ha zavarosnak tűnik. Hagyjuk a hajtást a vízben, amíg a gyökerek néhány centimétert megnőnek, mielőtt külön cserépbe ültetnénk.
Annak érdekében, hogy a dugványt idővel hozzászoktassuk a talajviszonyokhoz, minden nap teáskanál kókuszrostot adhatunk a vízhez, amint a gyökerek láthatóak.
Ez korlátozza a transzplantációs sokk okozta problémákat és a gyökérnövekedést a dugvány kiültetése után.
Mikor kell átültetni a levendula dugványaimat?
A levendula dugványokat külön cserepekbe helyezhetjük, vagy közvetlenül a kertbe ültethetjük, amint a gyökerek 4-5 cm hosszúak lesznek. A cserepes közegben ez néhány hétig is eltart. Vízben a gyökérnövekedés gyorsabb lesz.
Akár cserépbe, akár kerti ágyásokba ültetjük, ügyeljünk arra, hogy a talaj nagyon jó vízelvezetésű legyen.
A Földközi-tengerből származó levendula szereti a homokos vagy sziklás talajokat.
Ügyeljünk arra, hogy a hajtás olyan helyre kerüljön, ahol sok napfény éri, és rövid időn belül teljes értékű növénnyé nő.