A köményt főleg fűszerként ismerjük – magvak formájában vagy porrá őrölve. Földes és fűszeres ízt ad az ételnek enyhe keserűséggel, emellett éles aromát bocsát ki. De tudtad, hogy gyógymódként is használhatod?
Ma a fűszer egészségügyi előnyeiről fogunk beszélni, amely enyhíti az emésztéssel, a bőrrel, a légzőrendszerrel kapcsolatos problémákat és még sok mást, amelyekről a következő sorokban olvashatsz.
Mi is az a kömény?
A kömény népszerű leveles gyógynövény. A magvak valójában gyümölcsei, amelyeket széles körben használnak az indiai, ázsiai, afrikai konyhában stb.
Illóolaját a köménymagon és az őrölt poron kívül receptekben is felhasználják erős aromája miatt. Elég erős íze van, ezért csak kis mennyiség elegendő az étel fűszerezéséhez. Mind a köménymag, mind az illóolaj fontos tápanyagokat tartalmaz.
A növény magjai jó vas-, mangán-, magnézium-, kalcium- és foszforforrások lehetnek. A benne lévő egyéb vitaminok közé tartozik a tiamin, riboflavin, niacin, A-, C-, E-, K -vitamin. Ásványi anyagokat is tartalmazhat, például rezet, cinket és káliumot.
Egészségügyi előnyök
Most pedig nézzük meg közelebbről a kömény néhány legfontosabb jótékony hatását, hogy ne csak fűszerként, hanem gyógymódként is felhasználhassuk.
1. Gazdag antioxidánsokban
A növény magjai tartalmazhatnak olyan növényi vegyületeket, mint a flavonoidok, alkaloidok, fenolok, amelyek potenciális egészségügyi előnyeikről ismertek.
Ezek az antioxidánsok segíthetnek csökkenteni az oxidatív stresszt okozó szabad gyökök által okozott károkat, amelyek szívelzáródáshoz, cukorbetegséghez és más betegségekhez vezethetnek.
2. Javítja az emésztést
A kömény hasznos lehet az emésztési problémák enyhítésében. Természetes szélhajtó, ami azt jelenti, hogy megoldja a gázproblémákat. A növény magjai gazdag mennyiségű magnéziumot és nátriumot tartalmaznak, amelyekről ismert, hogy serkentik az emésztést és enyhítik a gyomorfájdalmat.
A köménymag és a kivonat nagyon hatékonyan javíthatja az irritábilis bél szindróma tüneteit is, mint például a görcsök, hányinger, puffadás. Hagyományosan hasmenés enyhítésére is használják.
A növény jellegzetes aromája a köményaldehid néven ismert szerves vegyületnek köszönhető. Ismeretes, hogy aktiválja a száj nyálmirigyeit, amelyek aktiválják az emésztési folyamatot.
A timol (a kömény másik aktív vegyülete ) feléleszti a savakat, epét és enzimeket termelő mirigyeket.
3. Vasban gazdag
Korábban már említettük, hogy a kömény jó vasforrás lehet, amely egy olyan ásványi anyag, ami segít növelni a hemoglobinszintet, javítja a véráramlást és elősegíti a rendszeres menstruációs ciklust. A fűszer 100 grammonként legfeljebb 66 mg vasat tartalmazhat.
Ezért a fűszer a vérszegénységben szenvedők napi étrendjének táplálkozási kiegészítése lehet. Segít enyhíteni a betegség tüneteit, például a fáradtságot, a szorongást és a kognitív zavarokat.
4. Enyhíti a légzési rendellenességeket
A koffein (stimuláló szer) és az aromás illóolajok jelenléte ideális megelőzést jelenthet a légúti betegségek, például az asztma és a bronchitis ellen.
Ezenkívül köptetőként is működik, ami azt jelenti, hogy fellazítja a légutakban felgyülemlett nyálkát, és megkönnyíti annak tüsszögéssel és köhögéssel történő eltávolítását a rendszerből.
Ez gátolja a további váladék képződését és elősegíti a gyorsabb gyógyulást.
5. Növeli a laktációt
Mivel a kömény vasban gazdag, előnyös lehet szoptatós anyák vagy terhes nők számára. A fűszer elősegíti a tejelválasztás fokozását szoptató nőknél a timol jelenléte miatt.
A kömény jelentős mennyiségű kalciumot tartalmaz, amely a napi kalciumszükséglet hatalmas százalékát képviselheti. A kalcium a tej fontos összetevője, ezért nagyon jó a szoptató anyák számára.
6. Javíthatja a kognitív folyamatokat
A köménymagot vagy kivonatot tartalmazó étrend serkentheti és aktiválhatja a központi idegrendszert, és elősegítheti annak hatékonyabb működését. Segíti a memória élesítését és a végtagok jobb ellenőrzését.
Ezért hasznos a Parkinson-kórban szenvedő betegek számára.
Segíthet a szervezetnek megbirkózni a stresszel, sőt bizonyos esetekben csökkenti is. Ezek az előnyök leginkább a növényi kivonat használatakor észrevehetők.
A fűszer használata
Figyelembe véve az egészségügyi előnyöket, jellegzetes ízét és illatát, a kömény magvak formájában, őrölve vagy illóolajként többféleképpen felhasználható.
Elsősorban fűszerként használják. Fő összetevője a curryk, pörköltek, levesek és egyéb ételek elkészítésének. Ízesítőként alkoholos italokhoz és desszertekhez is adható.
A köménymagból nyert illóolaj illatanyagként használható kozmetikumokban krémekhez, parfümökhöz és testápolókhoz. Ugyanakkor számos olyan gyógyszer összetételében is megtalálható, amelyek segítenek kezelni az olyan problémákat, mint a hasmenés, kólika, gyulladások, bélgörcsök és gázok.
Otthoni gyógymódként készíthetünk köményteát
Szükséges hozzávalók:
- 1 tk köménymag
- 250 ml viz
- ½ teáskanál szteviol por vagy eritrit (opcionális)
Elkészítés módja:
A köménymagot egy tálba tesszük. Melegítsük körülbelül 5-6 másodpercig alacsony lángon. Ezután öntsük a vizet a magokra, és forraljuk fel. Fedjük le az edényt fedéllel, és hagyjuk állni 3-5 perci .
Leszűrjük és pohárban tálaljuk. Ha szeretnéd, adhatsz hozzá édesítőt. A legjobb eredmény érdekében fogyaszd el a teát kora reggel.
Ez az egészséges, alacsony kalóriatartalmú ital nem csak gyógyírként szolgál, de nagyszerű kiegészítője lehet a fogyókúrás étrendnek.
Lehet-e mellékhatása a köménynek?
A fűszer túlzott bevitele bizonyos mellékhatásokhoz vezethet:
- Hipoglikémia: A kömény csökkentheti a vércukorszintet. Kerüljük a használatát, ha műtéten estünk át, mert az is befolyásolhatja a vércukorszintet. Gyógynövény-kiegészítőként a szokásos adag 300-600 mg naponta.
- Megzavarja a véralvadást: A kömény lelassíthatja a véralvadási folyamatot, ezért a véralvadási zavarokkal küzdőknek kerülniük kell a fogyasztását.
- Savak és májkárosodás: A kömény túlzott bevitele gyomorégést, vagy akár vese- vagy májkárosodást okozhat.
- Meddőség és vetélés: A kömény elnyomhatja a tesztoszteronszintet és csökkentheti a férfiak termékenységét. Az is ismert, hogy vetélést okozhat, ezért fontos, hogy konzultáljunk egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt terhesség alatt fogyasztanánk.
- Emésztőrendszeri problémák: A fűszer fontos szerepet játszhat az emésztési problémák kockázatának csökkentésében, de túl sok belőle gyakran hányingert, gyomorfájdalmat, szédülést és böfögést okozhat.
Ennyit kell tudni a kömény előnyeiről és hatásairól. Most már nyugodtan nyúlhatsz a fűszertartóhoz és főzhetsz magadnak egy teát a magokból.
De előtte, ha bármilyen egészségügyi problémánk van, javasoljuk, hogy forduljunk szakemberhez.