A hortenzia helyes ültetése nagyobb esélyt ad a cserjének arra, hogy megfelelően növekedjen. Nem megfelelően előkészített helyzetben a hortenzia nem fog szépen virágozni és meg is betegedhet.
Olvasd el, hogyan és mikor kell ültetni a hortenziát, hogy a legjobb növekedési feltételeket biztosítsuk neki, és sok éven át gyönyörködhessünk gyönyörű virágaiban.
Mikor kell hortenziát ültetni?
Valójában nehéz meghatározni a hortenzia ültetésének legjobb idejét. A hortenziát cserépben árusítják, és tavasztól késő őszig (áprilistól novemberig) ültethetők ki a kertekbe.
Nem árt azonban emlékezni arra, hogy a hortenzia nem tolerálja a nagyon alacsony hőmérsékletet, ezért érdemesebb elkerülni a késő őszi ültetést, hogy az ültetés után legyen elég idő a megfelelő gyökeresedéshez és az új helyen történő akklimatizációhoz.
A tavasszal ültetett hortenzia rendszeres és bőséges öntözést igényel a vegetációs időszakban. A hortenzia ültetésének őszi dátuma csökkenti az öntözés gyakoriságát, de a bokrok lefagyásának veszélyét okozza.
A hortenziát leginkább felhős napokon érdemes kora reggel ültetni, mert akkor nem fenyegeti a növényeket a hirtelen hőmérsékletváltozás. A vásárlás időpontjától a talajba ültetésig árnyékos és védett helyen tároljuk, és rendszeresen öntözzük, nehogy kiszáradjon a gyökérzete.
Hortenzia ültetése lépésről lépésre
Az aljzat előkészítése a hortenzia számára
Az aljzat gondos előkészítése rendkívül fontos eljárás a hortenzia ültetésénél. A hortenzia ültetésnél a talajának termékenynek, jól vízelvezetőnek, jól szellőzőnek kell lennie, és mindig elegendő vizet kell adni a növényeknek.
A túl magas pH-jú (6,5 feletti) talajokat savanyítani kell. Erre a célra savanyú tőzeget (10-15 l/m² szubsztrát dózisban), komposztált fenyőkéreget vagy savanyító műtrágyát használnak, nagyon könnyen használható talajsavanyítóként, pH-s szubsztrátumként.
Ennek a növénynek a talaj ideális pH-értékét érdemes elérni, 4,5 és 5,5 között. Fontos, hogy az ajánlott savanyítószerrel gyorsan az elvárt szintre hozzuk a talaj pH-ját, hogy közvetlenül az ültetés előtt használható legyen.
A könnyű, nagy vízáteresztő képességű, tápanyag- és humuszszegény talajokat komposzttal, komposztált műtrágyával vagy tőzegszubsztrátummal kell dúsítani 10 m²-enként 40-60 kg mennyiségben.
A szerves anyagok hozzáadása növeli az aljzat vízkapacitását, tápanyagokkal gazdagítja, javítja tömörségét és kedvező feltételeket teremt a hortenzia gyökérrendszerének fejlődéséhez.
Közvetlenül a hortenzia ültetése előtt érdemes TerraCottem-et hozzáadni a talajhoz, amely hidrogélt, műtrágyát és talajszerkezetet javító anyagokat tartalmaz.
Ezen összetevők közül az első – a hidrogél – növeli a talaj vízkapacitását, aminek köszönhetően a talaj tovább marad nedves, és a hortenzia kevésbé lesz érzékeny a kiszáradásra.
Nehéz és tömör talajok esetén a hortenzia termesztési helyének előkészítését egy évvel korábban kell elkezdeni. A talaj szerkezetének fellazítására tíz cm-es fenyőkéreggel, kaviccsal, rostos tőzeggel vagy komposzttal keverjük össze, majd ősszel 20-30 cm mélyre ássuk.
A hortenzia ültetésének technikája
Ha hortenziát szeretnénk a kertben ültetni, akkor ássunk egy lyukat, amely ugyanolyan mélységű, mint a cserép, és kétszer akkora szélessége, mint az edény.
A lyuk aljára tegyünk néhány centiméterre egy réteg trágyát vagy komposztot, savas humuszt és kerti talajt. A komponenseket 1:1:2 arányban keverjük össze egymással.
Amikor a cserépben lévő gyökérzet kiszáradt, a hortenziát és az edényt egy víztartályba kell meríteni. Amikor a talaj vízzel telítődött, óvatosan ütögessük ki a növényt az edényből, ügyelve arra, hogy a gyökérzete ne essen szét.
Óvatosan meg kell lazítani a gyökérzetet a kezünkben, és le kell vágni a túl hosszú és sérült gyökereket. A gyökerek metszése fokozza a növekedést, ami jobbá teszi az újonnan ültetett hortenziát.
Ültessük a hortenziát olyan mélyre, amennyire nőtt a cserépbe. Csak homokos és nagyon laza talajon ültessük 3-4 cm-rel mélyebbre. A hortenzia cserjék ültetésének sűrűsége növekedésük erősségétől függ.
A hortenzia törpe fajtáit 50 x 50 cm, az erőteljes 100 x 120 cm távolságra ültetik.
A kúszó hortenziát 30-100 cm-re kell ültetni attól a faltól vagy kerítéstől, amelyre szeretnénk, hogy felfusson. Hogy a növények könnyebben felmászhassanak a falra, érdemes kampókat szerelni rá, amelyekre például bambuszrudakat vagy nagy lyukú hálót rögzíthetünk, így támasztva a növényt.
A hortenzia gondozása ültetés után
A hortenzia gondozása némi erőfeszítést igényel annak érdekében, hogy elkerüljük a virághullást vagy a hortenziák leveleinek sárgulását.
A hortenzia ültetése után a bokrok körüli talaj tömörödik, jellegzetes medencét képezve, amelyben a víz összegyűlik. Az elültetett hortenziát ezután bőségesen kell öntözni, lehetőleg esővízzel, hogy ne emelje meg az aljzat pH-ját.
Amikor a víz beszivárog a talajba, az ebből adódó talajveszteséget a sekély gyökerek feltárásával pótoljuk. Az elültetett hortenziák köré terítsünk 6-10 cm-es talajtakaró réteget.
A talajtakarás segít megőrizni a nedvességet, nyáron hűvösen tartja a gyökereket, télen pedig megóvja őket a fagytól. Ezenkívül a szerves talajtakaró növeli az aljzat humusztartalmát és javítja annak szerkezetét.
A hortenziát talajtakarásra használjunk komposztált fenyőkéreg, tűlevelű fűrészpor, kéreg és tőzeg keveréket vagy tölgyfalevelet.