A tárkony egy közönséges kulináris gyógynövény, amelyet általában szószok vagy sajt ételek ízesítésére használnak.
Az eredetileg Közép-Ázsiából származó Artemisia dracunculus ma már különböző alfajokkal rendelkezik. A legfontosabbak az orosz és a német tárkony.
A tárkony eredete, előfordulása és rendszertana
A tárkony eredete és előfordulása
A tárkony Közép-Ázsia és Szibéria hidegebb vidékein honos növény, ahonnan az emberek által továbbterjedt Arábiába és Európába. A növény ma már a világ számos részén megtalálható, köztük olyan távoli területeken is, mint India, Amerika vagy Törökország.
Egyes dél-európai országokban (Spanyolország, Dél-Franciaország) is megtalálható a tárkony vadon nőve.
A tárkony rendszertana
A tárkony (Artemisia dracunulus) a százszorszépek családjába tartozik, és távoli rokonságban áll más gyógynövényekkel, mint például a pitypang, a körömvirág vagy a kamilla.
A tárkony szorosan az Artemisia nemzetségbe tartozik, amely az egyik legfontosabb gyógynövénynemzetség. Más jól ismert gyógynövények is csatlakoznak az artemisiahoz, mint például az üröm, a déli fű vagy a féregmag.
Néha többféle tárkony (alfaj vagy fajta) is megkülönböztethető. E tekintetben különösen fontosak a következők:
- német tárkony
- francia tárkony
- orosz tárkony
Ezek a típusok mind az Artemisia dracunculus fajhoz tartoznak, és botanikai értelemben fajták. Az orosz tárkony az eredeti formát képviseli.
A tárkony jellemzőinek felismerése és meghatározása
A tárkony egy évelő gyógynövény, amely 100 és 150 cm közötti magasságot érhet el. Ha a tárkonyt a kertben vagy az erkélyen termesztik, általában sokkal kisebb.
A növénynek viszonylag sekély, legfeljebb 15 cm-es gyökerei vannak (lapos gyökerek). Meglehetősen kicsi, többnyire világosbarnától a krémfehérig terjedő gyökérszőröket alkot.
Levelek
A tárkony sötétzöld levelei meglehetősen keskenyek és elvékonyodnak. Általában 2,5-3,5 cm hosszúak egy teljesen kifejlett növényben.
Általában az orosz típusú levelek valamivel hosszabbak, mint a francia vagy a német típusoké. Az Artemisia család szárai puhák, rugalmasak és általában valamivel világosabb színűek, mint a levelek.
A levelek összetörésekor enyhén édes illat szabadul fel. Ezt a benne lévő illóolajok okozzák, és végső soron ezek a felelősek az aromáért.
Virága
A sárgászöldes színű virágok általában május és június között jelennek meg palánkszerű virágzatban. A kis kosárvirágok átmérője általában legfeljebb 5 mm. Minden egyes kosárvirág 30-40 egyedi virágot tartalmaz.
Gyümölcsök és magvak
Virágzás után nem feltűnő, lapos gyümölcsöket hoz, amelyeket achenesnek neveznek. A német és francia tárkonyfajták nem képeznek magot, csak osztással vagy klónozással szaporíthatók.
Tárkony – vetés, termesztés és gondozás
Hely és talaj
A tárkony viszonylag tűrőképes a hely és a talaj tekintetében. Bár a napfényt részesítik előnyben, a tárkony részben árnyékos helyeken is nő, mérsékelten száraz körülmények között.
A tárkony mindenekelőtt a napos és szélvédett helyeket szereti, nedves, vízáteresztő és meglehetősen semleges talajjal.
Előny, ha kb. 15-20% kvarchomokot (nem meszelt homokot) adunk a talajhoz.
Vetés
A vetést tavasszal, március közepe és április vége között kell elvégezni. A magtálcákban végzett előtenyésztés javasolt, de nem kötelező.
A tárkony tipikusan könnyű csíra, ezért a magokat csak enyhén szabad belenyomni az aljzatba. Művelési szubsztrátumként meglehetősen tápanyagszegény aljzatot (magtalajú perlitet) kell választani.
A szabadban csak április végén vagy május elején szabad vetni. Ekkor az előző kultúrában termesztett tárkonynövények is kiszúrhatók.
Egyetlen tárkonynövény viszonylag nagy helyet igényel. Az ültetési távolság legalább 50-60 cm legyen. Az erkélyen a növényeket széles ládában kell nevelni. A növények termesztésére a kereskedelmi gyógynövénytalaj ideális.
Mellesleg a fiatal növények nagyon erősen reagálnak a táplálékversenyre. Ezért fokozottan ügyeljünk a gyomokra, különösen az elején.
Szaporítás
A gyógynövény vegetatív szaporítása az egyetlen lehetőség, különösen a francia és német tárkony típusok esetében. Ebből a célból csak az idősebb növényeket szabad felosztani és új helyre ültetni.
Az orosz tárkony típus magvakkal is szaporítható. Ha nem állnak rendelkezésre növények, néhány kertészet, növénypiac vagy online kiskereskedő nagyon kedvező áron kínálja ezeket a tárkonyfajtákat.
Víz szükséglet
A növény soha nem száradhat ki teljesen, de a túl sok nedvességet és a vizesedést mindenképpen kerülni kell, mert ez gyorsan a növény pusztulásához vezethet.
Szaporítás
Kis adag komposzt vagy szerves trágya (marhatrágya, műtrágyapellet) tavasszal ajánlott. Ha a gyógynövény cserépben nő, akkor körülbelül hat-nyolc hetente érdemes trágyázni, mert itt erősebb tápanyagkimosódásra kell számítani.
Betegségek és kártevők
Megfelelő gondozás és termőhelyi viszonyok mellett betegségekre és kártevők általi fertőzésre csak ritkán lehet számítani. Időnként azonban előfordul, hogy levéltetvek támadják meg a növényt.
Nagyobb példányok esetén az alkalmi begyűjtés vagy biológiai szerrel történő kezelés segít. Itt kerülni kell a kemény vegyszeres kezelést.
Ezenkívül a rozsda vagy a lisztharmat ritka esetekben megtámadhatja a növényt. Ez általában akkor fordul elő, ha a tárkonynak hosszabb stresszes időszakokat kellett átélnie (pl. szárazság, ragadozók).
A tárkony, mint gyógynövény
A tárkonyt alkalmanként használják vagy ajánlják gyógynövényként, bár általában sokkal jobb gyógynövények is kaphatók.
Összetevőinek köszönhetően a tárkony állítólag támogatja az emésztést és serkenti az étvágyat. Ezenkívül a tárkonyról azt mondják, hogy enyhíti az enyhe fogfájást.
Egyes arab országokban a tárkonyt gyógynövényként használják epilepsziás betegségek ellen. A vizsgálatok azt mutatják, hogy az illóolajban jelenlévő monoterpének hatékony anyagok.
A kínai orvoslásban a tárkony pihentető hatású és különösen fontos a lép, a gyomor és a máj szervei számára. A homeopátiában a tárkonyt alkalmanként menstruációs serkentőként alkalmazzák
A népi gyógyászatban a tárkony, mint gyógynövény jól ismert, bár ritkán használják. Főleg gyomor-bélrendszeri betegségekre, méregtelenítésre, étvágygerjesztőként és emésztés elősegítésére alkalmazzák.
Számos hatóanyagot tartalmaz, amelyek többek között a következő gyógyító hatásokkal rendelkeznek:
- antibakteriális,
- emésztésjavító,
- gyulladáscsökkentő,
- pihentető,
- megnyugtató.
Egyes tudományos kutatások kimutatták, hogy a tárkonyban található metilchavikol (ösztragol) állatkísérletek során rákkeltő hatású.
Ezen eredmények alapján a vény nélkül kapható gyógyszerekben és teákban nem lehet észlelhető ösztragoltartalom. A közelmúltban végzett vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a normál fogyasztás során bevett adagok távolról sem rendelkeznek genotoxikus hatással.
Terhesség és szoptatás ideje alatt azonban ajánlatos lehetőség szerint kerülni az esztragolt tartalmazó gyógynövényeket (tárkony, bazsalikom). A tárkonytartalom magasabb a német és francia tárkonyfajtákban, mint az orosz tárkonyban.